Ceny ropy v pátek prudce klesají a obchodují se kolem nejnižších hodnot od ledna. Přispěl k tomu růst dolaru ke koši měn na nejvyšší hodnotu za dvě desetiletí a obavy o poptávku, protože kvůli zvyšování úrokových sazeb hrozí, že se přední světové ekonomiky dostanou do recese.

Kolem 16:30 SELČ cena severomořské ropy Brent klesala o 4,79 procenta na 86,13 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu oslabovala o 5,5 procenta na 78,89 dolaru za barel.

Pokles podnikatelské aktivy v eurozóně se v září prohloubil, protože spotřebitelé omezují výdaje, aby se vyrovnali s krizí životních nákladů. To naznačuje, že region ohrožuje recese.

Poté, co centrální banka USA ve středu zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu, přistoupily k výraznému zvýšení také centrální banky v dalších zemích. To zvyšuje riziko zpomalení hospodářského růstu.

Ceny ropy se obvykle vydávají opačným směrem než dolar. Růst dolaru zdražuje ropu po investory ze zemí mimo USA a jejich zájem o ni tak klesá.

Snahy o oživení dohody o íránském jaderném programu z roku 2015 se zastavily, protože Teherán trvá na ukončení vyšetřování ze strany OSN, uvedl jeden z vysokých představitelů amerického ministerstva zahraničí. To zmírnilo očekávání, že by se brzy mohl obnovit vývoz íránské ropy, upozornila agentura Reuters.