Dědicové po Petru Kellnerovi, který zemřel loni v březnu při leteckém neštěstí, získají podíl 98,93 procenta v PPF Group N. V., což je hlavní holdingová společnost největší tuzemské investiční skupiny PPF.

V pátek 23. září totiž nabylo právní moci usnesení příslušného soudu, kterým byla schválena dohoda o rozdělení pozůstalosti po Kellnerovi, informovala v tiskové zprávě PPF.

Majoritním akcionářem skupiny PPF s podílem 59,358 procenta se stala Renáta Kellnerová, přičemž každé ze čtyř dětí Petra Kellnera získalo podíl ve skupině ve výši 9,893 procenta. Kellnerová tak po vypořádání dědictví oficiálně ovládne skupinu PPF.

Bude rovněž zastupovat akcionáře ve vztahu k veřejnosti. Na současné organizační struktuře skupiny PPF ani na způsobu jejího řízení se nic nemění.

V čele PPF nyní stojí miliardář Jiří Šmejc, který již ve skupině působil. Byl jejím menšinovým akcionářem, když vlastnil pět procent skupiny. V polovině června nahradil na postu generálního ředitele Ladislava Bartoníčka, který je minoritním akcionářem PPF stejně jako Jean-Pascal Duvieusart. „Profesně jde o vrchol toho, čeho může podnikatel v České republice dosáhnout,“ komentoval návrat do skupiny PPF Šmejc.

Samotný Bartoníček se stal členem poradního týmu rodiny Kellnerových, jehož členy budou rovněž Šmejc a vládce Energetického a průmyslového holdingu Daniel Křetínský. Do sídla firmy na Evropské třídě chodí jen velmi zřídka a podle zjištění HN se řeší i vyplacení jeho minoritního akcionářského podílu.

Pokud se Šmejcovi podaří dosáhnout vytyčených cílů, má možnost získat po třech letech desetiprocentní podíl ve skupině PPF. Po svém nástupu již začíná měnit management PPF ke svému obrazu. Rozšiřuje ho a částečně omlazuje o manažery, kteří už pro něj řadu let pracují v rámci Home Creditu nebo investiční společnosti Emma Capital.

Změny souvisí s odchodem Bartoníčka z výkonných funkcí a budováním robustnější manažerské struktury skupiny. Pod Šmejcovým vedením má PPF nadále fungovat jako family office a pracovat s „dlouhými penězi“, zároveň ovšem mít dravost private equity investorů.

Novým investičním ředitelem skupiny se stal Didier Stoessel, který zároveň vede mediální skupinu CME. Francouzský manažer Stoessel je také členem nově ustaveného investičního výboru PPF, což je v podstatě nejvyšší řídicí orgán skupiny.

Investiční skupina PPF podniká v 25 zemích v Evropě, Asii a Severní Americe. Soustřeďuje se zejména na finance, kde vlastní nebankovní skupinu Home Credit. Kromě financí skupina působí v telekomunikacích, médiích, biotechnologiích až po strojírenství. Patří do ní také telekomunikační firmy Cetin a O2, mediální společnost Central European Media Enterprises, nemovitostní skupina PPF Real Estate Holding, strojírenská Škoda Group nebo provozovatel mýta v České republice CzechToll.

Právě finanční odnož ale v současnosti PPF moc radosti nepřináší, když se jí nedaří zejména na čínském trhu. Ruských finančních aktiv se pak skupina kvůli ruské invazi na Ukrajinu zbavila.

V minulém roce dosáhla PPF čistého zisku 239 milionů eur a překonala tak nepříznivý dopad pandemie na své podnikání v roce 2020. Tehdy utrpěla první ztrátu ve své historii ve výši 249 milionů eur.

Skupina spravovala ke konci minulého roku majetek ve výši 42,2 miliardy eur. Vlastní kapitál PPF byl 8,5 miliardy eur.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.