Nobelovu cenu za ekonomii získali vědci působící ve Spojených státech Ben Bernanke, Douglas Diamond a Philip Dybvig. Oznámila to švédská akademie věd. Cenu získali za výzkum v oblasti bankovnictví a finančních krizí. Nejznámější z trojice je Ben Bernanke, jenž předsedal americké centrální bance v letech 2006 až 2014. Stal se proto nejen mužem, který musel zachraňovat ekonomiku v době kolapsu hypotečního trhu let 2008/2009, ale také zahájil období uvolněné měnové politiky.

„Bylo to jako bouračka v autě. Snažíte se, abyste se nezřítili z mostu. Teprve později si řeknete: můj bože,“ uvedl před lety Bernanke ve washingtonském think-tanku Brookings Institution s tím, že ve chvílích, kdy po pádu banky Lehman Brothers v polovině září 2008 hrozil podobný osud dalším finančním ústavům, nebyl čas na nic než zatáhnout za záchranné brzdy.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Související články