Poslanci v pátek poprvé projednali novelu energetického zákona, která má významně usnadnit rozvoj fotovoltaiky. Konkrétně hlavně na střechách větších domů, jako jsou administrativní a firemní budovy, bytové domy či školy. Právě ty doposud naráží na omezení, které stanovuje, že bez licence lze vyrábět elektřinu se zařízením s maximálním výkonem 10 kilowattů. To je zpravidla dostačující pro rodinné domy, pro budovy s větší spotřebou energie už ale nikoliv. Novela zákona proto tento limit zvyšuje na 50 kilowattů.

Snahou ministerstva průmyslu a obchodu, které novelu předložilo, je, aby byla platná již letos, proto také navrhlo její projednání ve zrychleném legislativním procesu. „Významně přispěje k urychlení rozvoje obnovitelných zdrojů energie a energetické soběstačnosti Česka,“ uvedl před poslanci ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

Jenže opozičním poslancům se superrychlé projednání bez dostatečné diskuse tak úplně nelíbí. Kluby ANO a SPD proto vetovaly návrh na schválení novely již v prvním čtení. „Jsme velmi vstřícní k tomu, aby byla novela projednána ve zkrácených lhůtách, ale je potřeba ji vydiskutovat v hospodářském výboru,“ řekla poslankyně a bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO).

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se