Kdyby šéf americké centrální banky Jerome Powell přišel jednou o místo, až se mu podaří utlumit přehřátý americký trh práce, mohl by dělat třeba řezníka. Už poněkolikáté se mu totiž podařilo chytit investory na návnadu a posléze poslat na porážku. A tak ve středu v oznámení o zvýšení sazeb o 0,75 procentního bodu vyvolala zmínka o možném zpomalení zvyšování sazeb v budoucnu mezi investory optimismus. Už o třicet minut později ale přišel Powell a uvedl, že to sice platí, ale sazby mohou jít ve skutečnosti ještě výše, než si dosud investoři mysleli.
Ve středu se americká základní sazba dostala do rozpětí 3,75 až 4,00 procenta, tedy na nejvyšší úroveň za téměř 15 let. Úrokové sazby zvýšil Fed o 0,75 procentního bodu již počtvrté za sebou. Fed ve středečním prohlášení uvedl, že v příštích měsících při rozhodování zohlední kumulativní dopad dosavadního zvyšování úroků na ekonomiku. Poukázal rovněž na to, že určitou dobu trvá, než se zpřísňování měnové politiky plně projeví ve vývoji ekonomiky a inflace. Tvrzení si investoři interpretovali jako znamení, že se blíží konec zvyšování sazeb.
Powell posléze na tiskové konferenci uvedl, že „přichází čas“ k přesunu k méně výraznému zvyšování úroků. Dodal, že tento čas by mohl nastat již na prosincovém zasedání banky. Nicméně upozornil, že bude ještě určitou dobu trvat, než se úrokové sazby vyšplhají na dostatečně vysokou úroveň. Prohlásil rovněž, že je zatím předčasné hovořit o přerušení zvyšování úroků. Z výroků také vyplynulo, že úrokové sazby se mohou vyšplhat nakonec výše, než nyní trhy předpokládají. Americké akciové indexy následně reagovaly výraznějším propadem. Technologický index Nasdaq odepsal 3,4 procenta, index S&P 500 2,5 procenta.
S čínskými a evropskými akciemi jsme skončili, říká investorka Zychová. Výnosy vidí v americkém plynu
Fed se podobně jako další centrální banky snaží zvyšováním úroků srazit inflaci. Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech v září už třetí měsíc za sebou zpomalilo a míra inflace klesla na 8,2 procenta ze srpnové hodnoty 8,3 procenta. V červnu se inflace vyšplhala na čtyřicetileté maximum 9,1 procenta. Nicméně klíčová jádrová inflace očištěná o běžně velmi kolísavé ceny energií nebo potravin roste. V září dosáhla meziročně hodnoty 6,6 procenta.
Zvyšování úroků pomáhá brzdit inflaci, obvykle však má negativní vliv na hospodářskou aktivitu. Powell už dříve varoval, že přísná měnová politika nutná k potlačení vysoké inflace bude americké domácnosti i podniky bolet. Její dopady se podle něj projeví vyšší nezaměstnaností a možná i hospodářskou recesí.
Živý komentář XTB: Rozhodnutí FOMC o úrokových sazbách
Autorem komentovaného videa je společnost XTB, partner Investiční rubriky Hospodářských novin.
Živý komentář XTB: Rozhodnutí FOMC o úrokových sazbách
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist