Daří se domácnostem a firmám šetřit s drahým zemním plynem a elektřinou? Hospodářské noviny připravily interaktivní grafy postavené na datech o spotřebě energií od společnosti Amper Meteo. Údaje jsou očištěné o vliv počasí a paroplynovou elektrárnu Počerady. Letošní spotřebu srovnávají HN vždy s průměrem stejného období let 2017 až 2021.

Následující grafy ukazují, jak se liší celková spotřeba zemního plynu od počátku roku 2022 do minulého týdne ve srovnání s průměrem stejného období let 2017 až 2021, jak se liší spotřeba plynu v posledních čtyřech týdnech ve srovnání s průměrem stejných kalendářních týdnů let 2017 až 2021 a jak se liší spotřeba v posledním týdnu ve srovnání s průměrem stejného kalendářního týdne let 2017 až 2021.

Co se týče plynu, v celém letošním roce se s ním českým domácnostem a firmám daří šetřit setrvale. V každém z kalendářních týdnů roku 2022 byla zaznamenána nižší spotřeba, než kolik činil průměr ve stejných týdnech let 2017 až 2021.

Jak ale poznamenává analytik Amper Meteo Kamil Rajdl, například v případě minulého týdne jde o úspory už pouze teoretické způsobené očištěním dat o vliv počasí. Minulý týden se ve skutečnosti spotřebovalo víc plynu, než například loni. 

„Pokud hodnoty spotřeby očistíme o vliv počasí a paroplynové elektrárny Počerady, úspory nadále vycházejí okolo 15 procent. Tendence k šetření tedy pokračuje. Na druhou stranu musíme konstatovat, že tyto úspory jsou v uplynulém týdnu pouze teoretické, protože reálně jsme spotřebovali plynu více - ale bylo to méně, než by se spotřebovalo minulý rok za stejných teplot vzduchu,“ podotýká Rajdl.

Z údajů neočistěných o vliv počasí vyplývá, že nástup zimy se projevil spotřebou meziročně zhruba o desetinu vyšší. „Podílela se na tom i paroplynová elektrárna Počerady, která většinu týdne vyráběla elektřinu, a tedy spotřebovávala plyn,“ dodává Rajdl. Tento týden by už měla spotřeba plynu díky oteplení a svátkům opět klesat, očekává Amper Meteo.

 

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.