Dobrý den, ještě platí nabídka na zánovní zimní pneu?

Ano, odkud jste?

Skvělé. Praha. Mají dobrý vzorek? Můžete mi je poslat přes DPD?

Jeté jednu sezonu. Rád vám je dovezu, jsem také z Prahy. Nebo si přijeďte do práce na Prahu 8.

Jsem moc pracovně vytížený, nestíhám, pošlete DPD.

Přijde mi to zbytečné. Přivezu vám to.

Nechápete, opravdu na to nemám čas. DPD prosím nebo pošta. Pošlu odkaz. Je to jednoduché.

Také hodně pracuji. Tak buď osobně, nebo nic.

Sbohem! 

Tak začalo tento týden moje dobrodružství ohledně prodeje nepotřebných pneumatik přes Sbazar. Během dvou hodin následovaly další čtyři kontakty od podvodníků, kteří se snaží přesvědčit prodávajícího, aby jim přes falešný formulář DPD nebo České pošty poslal číslo své karty a potvrzovacího CVV kódu. Třikrát přes WhatsApp, jednou přes mail – a pokaždé stejný scénář. Žádný robot, ale v reálném čase proti vám sedící online šejdíř, který projevuje důvěryhodný zájem o zboží. Ptá se na detaily, rychle komunikuje, vše vypadá nadějně až do doby, než dojde na doručování a předávání peněz.

Začnou obstrukce a tlak na dopravu třetí stranou, přičemž obratem pošle falešný odkaz na vyplnění vašich platebních údajů. Že to vlastně nedává žádný smysl? Proč má prodávající vyplňovat svoji kartu? Ano, časem vám to dojde. Když vás kontaktují podvodníci popáté, už jste rutinér. Ale napoprvé jsem také zaváhal. A věřím, že se po masovém náletu, který v předvánočním online shonu probíhá, chytne hodně lidí, kteří už se těší, že udělají dobrý obchod.

Pochopitelně to poškozuje značku DPD i Českou poštu, na jejichž stránkách jsou (byť hodně malá) varování. Ty ale lidem peníze samozřejmě nevrátí. Číslo, které mě kontaktovalo poprvé, po zadání do vyhledávače vypadne jako podvodník, o němž diskutují desítky lidí. A diskuse jsou i několik týdnů staré, takže policie evidentně také příliš úspěšně nezasahuje. Průměrná škoda, kterou podvodníci s jedněmi ukradenými údaji udělají, se přitom podle bankovní asociace letos pohybuje kolem 160 tisíc korun. Dnes za mě méně byznysu, ale více varování. Dejte si pozor, a kdybyste náhodou potřebovali zimní šestnáctky či sedmnáctky, tak napište. Můžete být první slušný zájemce! :)

Výběr týdne

Zemědělci z J&T jsou druzí největší na trhu

Velká pole na Hané, Vysočině a jihu Čech mění majitele. Tento obchod letošního roku v tuzemském zemědělství zároveň zamíchá pozicemi největších hráčů v oboru. Druhým největším zemědělcem v zemi se stane česko-slovenská investiční skupina J&T. Ta se dohodla na koupi české a slovenské části mezinárodní zemědělské skupiny Spearhead. 

Cyklo insolvenční návrh značky Levit

Jeden z největších domácích výrobců kol a elektrokol je na kolenou. Firma BP Lumen, pod kterou patří nová značka kol Levit, na sebe v úterý podala insolvenční návrh. Podnik z podkrkonošské Úpice věřitelům dluží téměř tři čtvrtě miliardy korun. 

Benzin za 39,90 je blbost, má být levnější, říká majitel Tank ONO

Výrazně zlevňování paliv doposud pociťovali hlavně řidiči dieselových aut, na pumpách už ale pozvolna začíná klesat i cena benzinu. Řetězec čerpacích stanic Tank ONO ji v týdnu snížil na 35,90 koruny za litr. Jak to bude dál?

Jestli Češi docení Kellnera? Nejde jim to moc ani s Baťou, říká exšéf Home Creditu

Ivan Svítek osm let vedl pro Petra Kellnera bankovní byznys v Rusku, nyní je spoluvlastníkem banky Unex na Ukrajině. Ve válce těchto dvou zemí má jasno: „Rusko je v současnosti čisté zlo,“ říká zkušený manažer ve velkém rozhovoru pro HN. 

Jak na tom budou příští rok akcie?

Pro investory tragický rok se blíží pomalu ke konci a od velkých investičních bank přicházejí výhledy na příští rok. A převažuje pesimismus, který podněcují rostoucí obavy z příchodu recese, jež podryje ziskovost firem.  

Do Česka přichází další americký fastfood, konkurence pro KFC i McDonald’s

Řetězec rychlého občerstvení Popeyes vznikl v 70. letech v New Orleans a jeho nabídka vychází z tradic smažené louisianské kuchyně. Mezi země, kde Popeyes působí, se příští rok přidá i Česká republika 

Policie zasahovala v Xixoiu

úterý ráno detektivové zasahovali v sídle blockchainové investiční firmy Xixoio. Podle informací Hospodářských novin byli během akce Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zadrženi mimo jiné i hlavní představitelé projektu – zakladatel a majitel Richard Watzke a ředitel firmy Henry Ertner. 

Ceny bytů mohou příští rok klesnout o 12 procent

Ceny nemovitostí začínají klesat napříč Českem. HN proto postavily na základě historických dat a prognózy ČNB model, který nabízí odhad, jak moc by mohly klesnout a kdy dosáhnou pomyslného dna. 

Evidence skutečných majitelů firem skončí?

Advokátní kanceláře začínají reagovat na rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie z minulého týdne, podle něhož zveřejnění jmen koncových vlastníků v evidenci skutečných majitelů zasahuje do jejich práva na soukromí. Svým klientům nabízejí, že jim pomohou s odstraněním jejich jména z veřejného registru.  

Začíná embargo na ruskou ropu. Česko začne být nervózní v únoru

Od pondělí se Evropa odstřihne od dovozu ruské ropy, která ještě loni pokrývala čtvrtinu její spotřeby. Cíl je jasný. Zbavit se závislosti na Rusku a zkomplikovat mu financování agrese na Ukrajině. Co to znamená pro Česko?

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist