Fotbalová legenda, brazilský fotbalista Pelé, který se od loňska léčí s rakovinou, nereaguje na chemoterapii a je v paliativní péči. Napsal to list Folha de Sao Paulo. Od úterka je dvaaosmdesátiletý trojnásobný mistr světa opět v nemocnici Alberta Einsteina v Sao Paulu a ačkoli ještě v pátek lékaři vydali prohlášení, že se jeho stav celkově zlepšil a užívá antibiotika na infekci dýchacích cest, nejsou podle deníku Folha zprávy o Pelého zdraví povzbudivé.

Pelé, vlastním jménem Edson Arantes do Nascimento, je často považován za nejlepšího fotbalistu všech dob. Letos mu byl odstraněn nádor v tlustém střevě a opakovaně pobýval v nemocnici. Folha uvádí, že lékaři chemoterapii pozastavili, protože přestala mít očekávané výsledky. Paliativní péči dostávají pacienti s nevyléčitelnou chorobou v pokročilém nebo terminálním stadiu.

„Reakce na léčbu (antibiotiky) byla adekvátní, pacient je ve stabilním stavu. V nemocnici zůstane, aby v léčbě pokračoval," informovali zástupci nemocnice, aniž by komentovali zjištění listu Folha. Při úterní hospitalizaci měl Pelé podle televize ESPN Brasil Pelé otoky a srdeční problémy.

Fanoušci Pelému vyjádřili podporu i během zápasu Brazílie s Kamerunem na mistrovství světa v Kataru. "Brzy se uzdrav," vzkázali mu na transparentu v hledišti stadionu v Lusailu. Pelého fotografie se objevily i v katarském městě.

Sám Pelé tvrdil, že je návštěva nemocnice plánovaná a nic mimořádného. "Přátelé, jsem v nemocnici na pravidelné měsíční kontrole,” napsal na svém Instagramovém účtu pod obrázkem z Katarského šampionátu s přáním uzdravení. “Je to vždy milé dostávat takové pozitivní vzkazy. Díky, Katare, za takovou poctu a díky všem, kdo mi posílají dobré vibrace!"

Brazílie ale na mistrovství v Kataru prohrála nečekaně poslední zápas skupiny s Kamerunem 0:1, nicméně do osmifinále prošla z prvního místa. V pondělním osmifinále brazilský tým čeká Korea.