Ve většině zemí světa není levnější způsob výroby elektřiny, než jsou fotovoltaické a větrné elektrárny. Podle nové zprávy Mezinárodní agentury pro energii (IEA) budou obnovitelné zdroje energie v příštích pěti letech celosvětově představovat více než 90 procent nově vyráběné elektřiny. Svou výrobní kapacitou předběhnou uhlí a už od začátku roku 2025 se stanou největším globálním zdrojem elektřiny. Dominantní mezi nimi budou hlavně fotovoltaické elektrárny.

Kromě toho, že se jedná o nejlevnější zdroje energie, jde také o bezemisní zdroje – na rozdíl od těch spalujících uhlí nebo plyn nevytváří oxid uhličitý. Tento skleníkový plyn je podle vědců hlavním důvodem globálního oteplování. Dalším motivem akcelerace výstavby obnovitelných zdrojů energie, konkrétně v Evropě, jsou obavy o energetickou bezpečnost způsobené ruskou invazí na Ukrajinu.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.