Evropská centrální banka (ECB) podle očekávání zvýšila svou základní úrokovou sazbu o 0,5 procentního bodu na 2,50 procenta. Rada guvernérů ji zvýšila počtvrté za sebou, tentokrát už ale méně než na posledních dvou zasedáních. Zpřísňováním měnové politiky se ECB snaží dostat pod kontrolu inflaci. Ve svém dnešním oznámení také uvedla, že úroky ještě bude zvyšovat a nastínila plány na snížení své rozvahy, s čímž počítá od března.

ECB zahájila zvyšování úroků v červenci. Základní sazbu tehdy zvýšila na 0,50 procenta z rekordního minima nula procent, na kterém ji držela od roku 2016. V září a říjnu pak ECB základní úrok zvýšila o 0,75 procentního bodu. Nyní tempo zvyšování zpomalila, protože se domnívá, že inflace je blízko vrcholu. Navíc v eurozóně hrozí ekonomická recese.

Další podrobnosti připravujeme.

Úrokové sazby zvýšili i Britové a Američané

Britská centrální banka ve čtvrtek rovněž podle očekávání zvýšila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 3,5 procenta. Informovala o tom v tiskové zprávě. Hlavní sazba se tak nachází na nejvyšší úrovni zhruba za 14 let. Centrální banka úroky zvýšila méně výrazně než v listopadu, naznačila však, že by v jejich zvyšování mohla pokračovat ještě v příštích měsících.

Centrální banka se pomocí zpřísňování měnové politiky také snaží dostat pod kontrolu inflaci. V listopadu zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na tři procenta, přikročila tím k nejvýraznějšímu zvýšení úroků za 33 let.

Pro čtvrtečním zvýšení o půl procentního bodu hlasovalo šest z devíti členů měnového výboru centrální banky. Dvě členky výboru chtěly úroky nechat beze změny, zatímco jedna členka prosazovala zvýšení o 0,75 procentního bodu.

Centrální banka minulý měsíc předpověděla, že britská ekonomika už vstoupila do recese, a odhadla, že hrubý domácí produkt (HDP) se v letošním čtvrtém čtvrtletí sníží o 0,3 procenta. Ve čtvrteční zprávě nicméně uvedla, že pokles ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí může činit pouze 0,1 procenta.

Britský statistický úřad ve středu oznámil, že meziroční míra inflace v Británii v listopadu klesla na 10,7 procenta. Říjnová hodnota 11,1 procenta byla nejvyšší za více než 40 let.

Americká centrální banka (Fed) ve středu zvýšila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu do pásma 4,25 až 4,50 procenta. Na předchozích čtyřech zasedáních přitom Fed úroky zvýšil vždy o 0,75 procentního bodu.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze