Ostravská strojírenská společnost Gearworks ze skupiny Witkowitz na sebe podala insolvenční návrh. Uvedla v něm, že má více než 200 věřitelů, nedokáže závazkům vůči nim dostát ani pokrýt náklady na provoz závodu. Do problémů se dostala kvůli dopadům války na Ukrajině a zdražování energií. Vyplývá to z informací v Insolvenčním rejstříku. Na situaci v úterý upozornil server Seznam Zprávy.

Společnost Gearworks se zabývá především výrobou převodovek a ozubených kol. V roce 2021 měla obrat téměř 234 milionů korun, loni nepředpokládala jeho snížení. Firma má 124 zaměstnanců.

Firma uvedla, že nepříznivé faktory se začaly kumulovat a projevovat loni na jaře. Negativně ji ovlivnily nedostatek materiálu a jeho zdražování v důsledku koronavirové pandemie a pozastavení projektů v Rusku a na Ukrajině, s nimiž významně spolupracovala. Server Seznam Zprávy napsal, že společnost nedotáhla například kontrakt s ocelárnami v ukrajinském Mariupolu, které zničilo ruské ostřelování.

Gearworks uvedl, že od ruských zákazníků měl na roky 2022 a 2023 přislíbené zakázky s významnými tržbami. Všechny však byly zrušeny, až na jednu, ale ani ta se dosud neuskutečnila. Firma nedostala ani peníze za některé dodané výrobky a nesehnala náhradní zakázky. K tomu se přidalo několikanásobné zvýšení cen energií. Firma uvedla, že pak musela výrazně omezit výrobu. Hrozí jí navíc, že financující banka Raiffeisenbank bude žádat splacení úvěru.

Společnost Gearworks – tehdy ještě pod názvem Vítkovice Gearworks – už jednou v insolvenci byla. V úpadku skončila v roce 2016, když patřila do strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group ostravského podnikatele Jana Světlíka. Do problémů se dostala spolu s několika dalšími společnostmi z holdingu. Firma prošla reorganizací, novými majiteli se staly společnosti podnikatelů Alexeje Beljajeva a Martina Ulčáka. Následně se Gearworks stal součástí nové Ulčákovy skupiny Witkowitz.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.