Šéfovi americké společnosti Apple Timu Cookovi klesne v nynějším finančním roce celoroční odměna o více než 40 procent. Podnik mu totiž přidělí méně firemních akcií, jak uvedl už loni v březnu v podkladech pro valnou hromadu a jak vyplynulo ze čtvrteční zprávy pro americké úřady. Děje se tak po kritice akcionářů a na Cookovo vlastní doporučení, uvedla BBC.

Akcie výrobce chytrých telefonů iPhone loni prudce klesly, odepsaly 22,5 procenta. Společnost čelila problémům v dodavatelských řetězcích a zpomalení růstu globální ekonomiky.

Za finanční rok 2022, který skončil v září, obdržel Cook odměnu 99,4 milionu dolarů (2,2 miliardy korun). Převážnou část – téměř 83 milionů dolarů – tvořil podílový balík. K základní mzdě firma přidala ještě bonusové platby ve výši 12 milionů dolarů, stejně jako zhruba 1,4 milionu dolarů, které Apple utratil za bezpečnostní opatření a za Cookovy lety soukromým tryskáčem.

Odměna za aktuální finanční rok má být 49 milionů dolarů, z čehož 40 milionů dolarů bude ve formě akcií. Zatímco dříve přidělení poloviny akcií záviselo na výsledcích podnikání, nyní už to budou tři čtvrtiny akcií, jak požadovali někteří velcí akcionáři. Základní mzda šéfa Applu – tři miliony dolarů – zůstane stejná.

Cook převzal vedení Applu od jeho spoluzakladatele a technologického vizionáře Steva Jobse krátce před jeho smrtí v roce 2011. Firma za jeho vedení dosáhla rekordních výsledků a prošla i koronavirovou pandemií. Apple se však loni o Vánocích musel vypořádat s výpadkem výroby kvůli koronavirovým opatřením v Číně, který způsobil delší čekací doby na model iPhone 14 Pro.

Baví vás moderní technologie? To byste si neměli nechat ujít newsletter Týden s technologiemi, díky kterému dostanete do téměř pravidelného pátečního e-mailu to nejzajímavější dění a produktové novinky za celý týden.