Čistý zisk amerického výrobce elektrických aut Tesla ve čtvrtém čtvrtletí vzrostl meziročně o 59 procent na rekordních 3,69 miliardy dolarů (80,4 miliardy korun). Firma současně ve svém prohlášení uvedla, že je připravena vypořádat se s krátkodobými nejistotami.

Tržby stouply o 37 procent na 24,3 miliardy dolarů, podpořily je vysoké dodávky vozů. Tesla již dříve uvedla, že za celý rok dodala rekordních 405 278 vozů, nesplnila ale svůj cíl, že zvýší prodeje o 50 procent. Ve stejném období předloni Tesla dodala na trh 308 600 vozů.

Tesla si v posledních letech vede lépe než zbytek odvětví a zvyšuje tržby a zisk na nové rekordy. Obstojněji než konkurenti zvládla pandemii a problémy s globálním dodavatelským řetězcem. Její nedávné výrazné snížení cen však znamená posun ke stimulaci růstu na úkor ziskové marže, což naznačuje oslabení poptávky, upozornila agentura Reuters. Generální ředitel Elon Musk v prosinci řekl, že radikální změna ve vývoji úrokových sazeb ovlivnila cenovou dostupnost všech aut.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.