V loňském roce se ve světě vynaložilo na přechod na čistou energii 1,1 bilionu dolarů (24,1 bilionu korun). To je stejná částka, jaká byla investována do těžby fosilních paliv. Je to tak poprvé, kdy svět investoval do náhrady fosilních paliv tolik peněz, kolik vynaložil na těžbu ropy, plynu a uhlí. Vyplývá to z analýzy výzkumné společnosti BloombergNEF (BNEF). Nikdy předtím také částka vynaložená na přechod k zelené energii nepřesáhla jeden bilion dolarů.

Investice do zelené energie loni stouply o 31 procent. Stále však představovaly pouze zlomek toho, co je potřeba ke snížení emisí skleníkových plynů a boji proti globálnímu oteplování. BNEF odhaduje, že je nutné roční investice do přechodu na novou energetiku do konce desetiletí ztrojnásobit, aby měl svět šanci dosáhnout do roku 2050 nulových čistých emisí.

Největší podíl na investicích měla solární a větrná energie. Celkově investice do těchto dvou zdrojů obnovitelné energie stouply o 17 procent na 495 miliard dolarů. V těsném závěsu byly elektromobily, kde celková částka stoupla o 59 procent na 466 miliard dolarů.

Téměř polovina všech globálních investic do přechodu na zelenou energii připadla na Čínu. Bylo to 546 miliard dolarů. Na druhém místě byly Spojené státy s celkovou investicí 141 miliard dolarů. Kdyby BNEF počítala Evropskou unii jako jeden subjekt, byla by EU na druhém místě s částkou 180 miliard dolarů.

Částka 1,1 bilionu dolarů podle BNEF pokrývá peníze investované do zavádění technologií čisté energie. Nezahrnuje částku 274 miliard dolarů investovanou loni do rozšiřování a posilování energetických sítí, 79 miliard USD investovaných do dodavatelských řetězců a výroby nebo 119 miliard dolarů kapitálu získaného společnostmi zabývajícími se čistými technologii. Spolu s těmito penězi by celková částka investovaná do přechodu na čistou energii činila 1,6 bilionu dolarů.

To, že se investice do čisté energie v podstatě vyrovnaly investicím do fosilních paliv, je pozoruhodné vzhledem k tomu, že investice do těchto starších, znečišťujících zdrojů loni vzrostly, dodal BNEF.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.