Hypoteční trh v Česku pokračuje v hlubokém zimním spánku. V lednu poskytly banky 2428 hypoték v celkovém objemu 6,5 miliardy korun. V meziročním srovnání jde o 80procentní propad, vyplývá z nejnovějších dat České bankovní asociace. „Obecně se poslední měsíce pohybují spíše na úrovních, které byly běžné deset let zpátky. Z pohledu počtu poskytnutých hypoték se trh dostal na hodnoty nejnižší za posledních dvacet let,“ říká hlavní ekonom asociace Jakub Seidler.

Naopak na dvacetiletých maximech zůstává průměrná úroková sazba u hypoték. Přestože poprvé po dvou letech poklesla – byť o téměř neznatelných pět setin procentního bodu –, svou hodnotou blížící se šesti procentům překonává i krizové období let 2008 a 2009. Zdražování hypoték začalo předloni na jaře, na současných úrovních se drží od loňského podzimu.

Současné úroky přitom výrazně zvyšují splátku hypotéky, což pocítí hlavně lidé, kterým končí fixace sazby. Třeba u dvacetileté hypotéky na tři miliony korun se při skoku z dvouprocentní sazby na současnou úroveň zvýší měsíční splátka zhruba o šest tisíc korun. Navzdory tomu ale zůstává podíl úvěrů, které dlužníci nezvládají platit, velmi nízký. Podle dat České národní banky byla na konci loňského roku takzvaně „nevýkonná“ pouze každá 175. hypotéka.

S růstem domácích úrokových sazeb začaly banky v loňském roce zaznamenávat také zvýšený zájem klientů o eurové hypotéky, které jsou však určeny pouze žadatelům se stálým a udržitelným příjmem v eurech. „Pro takové klienty může být stále uvedená možnost atraktivní i přes to, že rozdíl mezi korunovými a eurovými hypotečními sazbami se postupně snižuje,“ upozornil ředitel obchodní oblasti Oberbank AG pobočka ČR Filip Vavruška.

V lednu pokračoval i pokles průměrné výše hypotečního úvěru – i se započtením refinancovaných půjček klesla na 2,69 milionu korun, což je nejméně od září 2020. Oproti vrcholu z loňského léta to je pokles o půl milionu. Projevila se na něm jak přísnější pravidla ČNB, kvůli kterým si musely domácnosti půjčit nižší částku, tak pokles cen nemovitostí.