Stát poskytne provozovateli energetické přenosové soustavy společnosti ČEPS dotace ve výši 22,7 miliardy korun na ztráty energie v přenosové soustavě a na zajištění systémových služeb. Dalších více než 15 miliard korun pak dostanou distributoři. Ve středu o tom rozhodla vláda, oznámilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Cílem dotací je zabránit dalšímu zdražování energií spotřebitelům.

Nárůst velkoobchodních cen elektřiny, které se loni zvýšily až několikanásobně, zvyšuje podle ministerstva náklady provozovatelů přenosové soustavy, zejména v případě nákupů elektřiny na ztráty v přenosové soustavě. Ti nakupují elektřinu na krytí ztrát v elektrizační soustavě, což by se mohlo promítnout v plně regulované ceně za přenos elektřiny v letošním roce. Stát proto rozhodl o poskytnutí kompenzací, které by měly zvýšené náklady pokrýt. Bez uhrazení zvýšených nákladů ČEPS vyvolané skokovým růstem cen státem by totiž rozdíl museli v příštích letech doplatit spotřebitelé.

„Naším cílem je co nejvíce snížit riziko toho, aby se domácnostem a firmám zdražovaly energie. Proto stát společnosti ČEPS poskytne dotaci na krytí nákladů na ztráty elektřiny ve výši 7,2 miliardy korun a dotaci na zajištění systémových služeb pro rok 2023 ve výši 15,5 miliardy korun,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Celkově tak ČEPS dostane 22,7 miliardy korun.

Kromě toho stát vyplatí další kompenzace i distributorům. „Konkrétně se jedná o 12,2 miliardy korun pro kompenzaci části nákladů na ztráty elektřiny v regionálních distribučních soustavách, 1,1 miliardy korun pro kompenzaci části nákladů na ztráty elektřiny v lokálních distribučních soustavách a na ztráty v plynárenských soustavách 2,1 miliardy korun,“ popsal vrchní ředitel sekce energetiky a jaderných zdrojů René Neděla.

ČEPS působí v ČR jako výhradní provozovatel přenosové soustavy na základě licence od Energetického regulačního úřadu. Udržuje, obnovuje a provozuje 44 rozvoden se 78 transformátory a vedení o celkové délce přes 5600 kilometrů. Sto procent akcií společnosti vlastní přes ministerstvo průmyslu a obchodu stát.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.