Francouzská automobilka Renault se loni kvůli odchodu z ruského trhu propadla do ztráty 700 milionů eur (16,6 miliardy korun) po zisku téměř 967 milionů eur v předchozím roce. Tržby se ale zvýšily a firma plánuje poprvé od roku 2019 vyplatit dividendu. Uvedla to ve čtvrtek v tiskové zprávě.

Tržby stouply o 11,4 procenta na 46,4 miliardy eur, především díky vyšším prodejním cenám. Provozní marže, tedy podíl provozního zisku na tržbách, se zdvojnásobila na 5,6 procenta díky strategii zaměřené na uvádění nových vozů na trh, elektromobily a menšímu počtu slev. Letos chce Renault dosáhnout provozní marže nejméně šest procent.

Bez zahrnutí prodeje své bývalé ruské divize AvtoVAZ se čistý zisk loni zvýšil na 1,6 miliardy eur z 549 milionů eur předloni. Společnost se v roce 2021 vrátila do zisku po dvou letech ztrát. Renault loni prodal většinový podíl v ruské automobilce státu, zřejmě za jeden rubl, ale s šestiletou opcí na jeho odkup, uvedla agentura Reuters.

Renault navrhl za loňský rok vyplatit dividendu 0,25 eura na akcii, ještě ji ale na valné hromadě 11. května musí schválit akcionáři. Naposledy společnost vyplatila dividendu v roce 2019, tehdy více než tři eura na akcii.

Renault nyní reorganizuje svou 24letou alianci s japonským Nissanem. Podle dohody oznámené tento měsíc Renault sníží svůj podíl v Nissanu na 15 procent ze současných 43 procent. Dohoda rovněž předpokládá, že Nissan koupí až 15procentní podíl ve firmě Ampere, která vyrábí elektromobily Renault. Dohoda přišla po měsících napjatých jednání. Vztahy mezi partnery byly napjaté od zatčení architekta této aliance a jejího bývalého ředitele Carlose Ghosna v roce 2018 kvůli finančnímu skandálu.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist