Guvernér České národní banky Aleš Michl stále nemá bezpečnostní prověrku nejvyššího stupně. Čeká na ni od loňského května a tento týden uplynula devítiměsíční lhůta, kterou má Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) ze zákona pro vydání prověrky na stupeň přísně tajné. V sobotu to uvedl server Echo24.cz. Termín pro vyřízení žádosti se ale kvůli loňskému nouzovému stavu prodloužil.

Zpravodajskému webu informaci potvrdila ředitelka odboru komunikace ČNB Petra Krmelová. Zároveň však uvedla, že bezpečnostní řízení o udělení prověrky stále běží. „Je třeba vzít v potaz, že v době podání žádosti o osvědčení fyzické osoby pro stupeň přísně tajné byl v České republice vyhlášen nouzový stav. V době, kdy je vyhlášen nouzový stav, lhůty neběží,“ uvedla mluvčí centrální banky.

To potvrzují i zástupci Národního bezpečnostního úřadu. Nouzový stav v Česku skončil 30. června minulého roku, úřad má tedy na vydání prověrky ještě asi měsíc a půl.

Michla do čela ČNB jmenoval prezident Miloš Zeman loni 11. května. O pět dní později nový guvernér o prověrku nejvyššího stupně požádal. Šéf centrální banky, který má například možnost účastnit se jednání vlády nebo se seznamuje s citlivými státními dokumenty, prověrku na stupeň přísně tajné potřebuje. Bez ní nemůže svou funkci vykonávat plnohodnotně.

Do úřadu Michl nastoupil na začátku loňského července, v čele centrální banky nahradil Jiřího Rusnoka. Členem bankovní rady ČNB je Michl od roku 2018. V minulosti působil například jako externí poradce na ministerstvu financí, kam si ho přivedl tehdejší ministr Andrej Babiš (ANO). Šéfovi hnutí ANO radil i později, když se Babiš stal premiérem.

Michl, podobně jako prezident Zeman, není příznivcem zvyšování úrokových sazeb. Základní úrokovou sazbu zvýšila centrální banka naposledy loni v červnu, tedy těsně před Michlovým nástupem do čela ČNB. Od té doby ji nový guvernér a členové bankovní rady drží na sedmi procentech, což je nejvyšší úroveň od roku 1999.

Ceny zboží a služeb v lednu meziročně vzrostly o 17,5 procenta. Ekonomové odhadují, že kvůli útlumu poptávky domácností a poklesu cen ve výrobním sektoru se bude tempo inflace v příštích měsících postupně snižovat.