Jádru se dostane téměř stejného postavení jako obnovitelným zdrojům. Počítá se s tím v návrhu na novou podobu trhu s elektřinou v EU do příštích let, který připravuje Evropská komise. Podle zatím nehotové verze, kterou mají HN v dispozici, budou mít reaktory nárok na veřejnou podporu stejně jako elektrárny na obnovitelné zdroje. Pro Česko, které počítá s výstavbou nových bloků, je to důležitá zpráva. 

Návrh celkově nejde proti trhu a nezavádí žádná revoluční opatření. Potvrzuje se, že půjde spíše o drobnější úpravy a novinky. Brusel například zavádí možnost zastropování cen elektřiny i do budoucnosti a posiluje práva zákazníků vůči energetickým firmám. 

Česko proto bude s návrhem podle informací HN spíše spokojeno. Dokument je ale na řadě míst příliš vágní a chybí jasné definice pojmů a uvedených čísel, upozornily zdroje HN. O těchto věcech se bude ještě vyjednávat.

Komise oficiálně zveřejní návrh příští týden. Tady jsou jeho hlavní body. 

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.