Za poslední týden v USA zkrachovaly nebo ukončily činnost tři banky – Silvergate, Silicon Valley Bank (SVB) a Signature Bank. Všechny doplatily na rostoucí úrokové sazby v tamní ekonomice, nedostačené řízení úrokových rizik a také na přílišné zaměření na startupové prostředí. Podle bankovního analytika české pobočky poradenské společnosti Deloitte Romana Luxe za vzniklou situaci může především topmanagement těchto institucí. „Na výši úrokového rizika by měla mít vytvořeny stress testy především sama banka. A ty zde asi nebyly dostatečné. Příčinu bych hledal v tom, že po bezstarostném období takřka patnácti let obezřetnost bank mohla klesnout, řada institucí trochu zlenivěla a často berou tyto zátěžové testy jako nutné zlo,“ říká v rozhovoru pro HN. Nevylučuje však, že pochybit v těchto případech mohl i regulátor trhu v USA, centrální banka Fed.
Zároveň vysvětluje, jak současné napětí na americkém bankovním trhu změní uvažování nad investováním do start-upů a také, že celá situace je důsledkem období, kdy na globálních trzích panovaly prakticky nulové úrokové sazby. Tato krize podle něj může mít očistný charakter.
Během posledních dní v USA zkrachovaly či byly zavřeny tři banky, z toho jedna opravdu velká (SVB byla šestnáctou největší v zemi). Jak je to možné?
Stát se může vše a trochu se zapomíná, že banky jsou obchodní společnosti jako kterékoliv jiné. To, že v nich mají klienti uloženy peníze nebo skrze ně investují, ještě neznamená, že jsou jejich finanční prostředky v absolutním bezpečí a nemůže se s nimi nic stát. Nikdo vám nedá stoprocentní garanci. Tato rizika zde jsou přítomna pořád, a to i přesto, že po poslední finanční krizi v roce 2008 došlo k výraznému zpřísnění zejména kapitálových požadavků.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist