Vedení energetické společnosti ČEZ se v úterý 21. března 2023 na výroční tiskové konferenci vyjádří k výsledkům hospodaření za rok 2022. Ve stejný den v 07:00 zároveň ČEZ na www.cez.cz zveřejní auditované výsledky. Nejvyšší vedení firmy novinářům okomentuje také výhled hospodaření na letošní rok. Zúčastní se předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, místopředseda představenstva a ředitel divize obchod a strategie Pavel Cyrani a člen představenstva a ředitel divize finance Martin Novák.

Skupina ČEZ v letošním roce odvede českému státu podle výhledu hospodaření celkem více než 100 miliard korun. Půjde o kombinaci odvodů z běžných a mimořádných daní či odvodů a výplaty dividendy z loňského zisku. Vládě tyto peníze pomohou financovat opatření, která snižují ceny energií pro spotřebitele, zejména prostřednictvím cenových stropů na elektřinu a plyn. TK bude zahájena v 10:00.

ČEZ očekává, že čistý zisk za letošní rok očištěný o mimořádné vlivy dosáhne výše 30 až 40 miliard korun. Konečná částka se bude odvíjet především od tržních cen elektřiny. Hospodaření ČEZ budou letos ovlivňovat dvě legislativní opatření, a to odvod z nadměrných tržeb z prodeje výroby a daň z neočekávaných zisků (tzv. windfall tax) ve výši 60 procent z rozdílu mezi základem daně a průměru základů daně v letech 2018 až 2021 navýšeném o 20 procent.

Skupina ČEZ patří dlouhodobě k největším daňovým poplatníkům v České republice. Od roku 1992 do roku 2021 získala Česká republika od ČEZ na dividendách, daních, darech a platbách za emisní povolenky 771 miliard korun. Navíc ze zisku roku 2021 získala Česká republika dividendy ve výši 18 mld. Kč vyplacené v roce 2022.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist