Ruská ofenziva u Bachmutu pravděpodobně dosahuje vrcholu. Ve svém pravidelném hodnocení válečné situace na Ukrajině to uvedl americký Institut pro studium války (ISW). Připomíná, že vyvrcholení útoku neznamená konec bojů.

V souladu s posouzením amerických analytiků jsou také vyjádření ukrajinských a západních představitelů z uplynulého dne. Britské ministerstvo obrany uvedlo, že ruská ofenziva vázne a že ruské síly mohou přesunout svou pozornost k jiným úsekům fronty. Náčelník generálního štábu ukrajinské armády Valerij Zalužnyj řekl, že situaci u Bachmutu se daří stabilizovat.

Mluvčí východního uskupení ukrajinských sil Serhij Čerevatyj upozornil, že nedávný pokles počtu ruských útoků vyžaduje další analýzu. Ruské síly podle něj za poslední den provedly u Bachmutu 18 pozemních útoků, zatímco dříve to bylo 40 až 50 denně. Varoval však, že přísun posil může tento trend zvrátit.

„Ruské síly mohou pokračovat v častých a agresivních útocích na Bachmut, i když ofenziva vyvrcholila s malým nebo žádným úspěchem,“ připomíná ISW, podle nějž stále existuje nepříliš pravděpodobná možnost, že nasazení záloh regulérní ruské armády namísto oslabených sil žoldnéřské Wagnerovy skupiny povede k významnému postupu či nucenému stažení Ukrajinců z obléhaného města.

Ruské síly za poslední den pokračovaly v útocích na Bachmut a ve městě a jeho okolí dosáhly určitých územních zisků. Jejich postup byl zaznamenán ze severu a jihozápadu do centra města, které se snaží dobýt už řadu měsíců v nejvražednější pěchotní bitvě od druhé světové války. ISW připomíná, že Ukrajina má navzdory tvrzení některých ruských zdrojů stále pod kontrolou silniční komunikace pro přísun posil a vybavení do Bachmutu.