Ukrajinsko-česká obchodní komora (Ukrcham) posiluje své vedení. Od počátku dubna ji bude řídit Petr Krumphanzl, který má zkušenosti s prací pro vlády v bankovním byznysu. Pro ukrajinskou vládu spravoval znárodněnou PrivatBank – největší finanční ústav v zemi s 20 tisíci zaměstnanci, pro rakouskou vládu čistil zkrachovalou hypoteční banku a v Česku byl u přechodu vlastnictví Expobank z ruských do českých rukou.

Zkušeného bankéře přivedl do Ukrajinsko-obchodní komory její předseda představenstva Petr Krogman, který na Ukrajině vlastní významné zemědělské farmy pod skupinou Agromino. „Petr Krumphanzl je profesionál, který má všechny předpoklady k tomu, aby zásadně přispěl k rozvoji komory a využití angažovanosti Česka na Ukrajině ku prospěchu obou zemí,“ uvedl Krogman pro HN.

Ukrajinsko-česká obchodní komora je podle něj aktuálně nejrychleji rostoucí komorou v Česku a od jejího založení v květnu 2022 do ní vstoupilo 130 členů. Jedná se o české firmy, které už na Ukrajině působí nebo se na tamní trh chystají vstoupit, členy jsou také významné ukrajinské společnosti podnikající na Ukrajině a zároveň v ČR. Obrat firem sdružených v Ukrcham jen na Ukrajině či v obchodu s ní dosahuje 40 miliard korun.

Petr Krumphanzl (56) vystudoval matematiku na Univerzitě Karlově, dlouho pracoval pro skupinu Raiffeisenbank v Česku a pak také na Ukrajině, dva roky působil jako provozní ředitel společnosti Home Credit v Číně. Ukrajinská média mu dala přezdívku „český samuraj“ pro jeho zálibu v bojovém umění aikido.

Komora posílila i představenstvo, které rozšířila z pěti na devět členů tak, aby lépe reprezentovalo rozšiřující se členskou základnu. Předsedou prezidia byl zvolen opět Petr Krogman a novými místopředsedy se stali poradce Vladislav Bondarevsky, podnikatelka Michaela Macharik a Richard Benda, šéf energetické společnosti Enkom. 

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.