Ukrajinsko-česká obchodní komora (Ukrcham) posiluje své vedení. Od počátku dubna ji bude řídit Petr Krumphanzl, který má zkušenosti s prací pro vlády v bankovním byznysu. Pro ukrajinskou vládu spravoval znárodněnou PrivatBank – největší finanční ústav v zemi s 20 tisíci zaměstnanci, pro rakouskou vládu čistil zkrachovalou hypoteční banku a v Česku byl u přechodu vlastnictví Expobank z ruských do českých rukou.

Zkušeného bankéře přivedl do Ukrajinsko-obchodní komory její předseda představenstva Petr Krogman, který na Ukrajině vlastní významné zemědělské farmy pod skupinou Agromino. „Petr Krumphanzl je profesionál, který má všechny předpoklady k tomu, aby zásadně přispěl k rozvoji komory a využití angažovanosti Česka na Ukrajině ku prospěchu obou zemí,“ uvedl Krogman pro HN.

Ukrajinsko-česká obchodní komora je podle něj aktuálně nejrychleji rostoucí komorou v Česku a od jejího založení v květnu 2022 do ní vstoupilo 130 členů. Jedná se o české firmy, které už na Ukrajině působí nebo se na tamní trh chystají vstoupit, členy jsou také významné ukrajinské společnosti podnikající na Ukrajině a zároveň v ČR. Obrat firem sdružených v Ukrcham jen na Ukrajině či v obchodu s ní dosahuje 40 miliard korun.

Petr Krumphanzl (56) vystudoval matematiku na Univerzitě Karlově, dlouho pracoval pro skupinu Raiffeisenbank v Česku a pak také na Ukrajině, dva roky působil jako provozní ředitel společnosti Home Credit v Číně. Ukrajinská média mu dala přezdívku „český samuraj“ pro jeho zálibu v bojovém umění aikido.

Komora posílila i představenstvo, které rozšířila z pěti na devět členů tak, aby lépe reprezentovalo rozšiřující se členskou základnu. Předsedou prezidia byl zvolen opět Petr Krogman a novými místopředsedy se stali poradce Vladislav Bondarevsky, podnikatelka Michaela Macharik a Richard Benda, šéf energetické společnosti Enkom. 

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist