Dosavadní ředitel odboru protokolu kanceláře prezidenta Vladimír Kruliš nastoupí v pondělí do České národní banky (ČNB). Bude pracovat na nižší pozici, než média dosud spekulovala – v sekci kancelář bude zodpovídat za „činnosti protokolárního charakteru“ a koordinovat různé akce, včetně mezinárodních konferencí. Zprávu přinesla ČTK, s odvoláním na informace od tiskové mluvčí centrální banky Petry Krmelové.

Média v minulosti spekulovala, že Kruliš po odchodu z Hradu sekci kancelář povede. V lednu řekl prezident Miloš Zeman na dotazy novinářů ohledně těchto spekulací, že schopnějšího kancléře by ČNB mohla jen těžko získat.  Podle některých spekulací Zeman před koncem svého mandátu dokonce zvažoval Kruliše jmenovat do bankovní rady.  To vzbuzovalo podezření, že jmenování nového guvernéra Aleše Michla provázejí také personální handly s posty v nejdůležitější ekonomické instituci v zemi.  

„Z pozice hlavního experta v oblasti organizační a protokolu bude (Vladimír Kruliš) zejména zodpovídat za koordinaci akcí a činností protokolárního charakteru, podílet se na přípravě mezinárodních konferencí a zajišťovat koordinaci a protokolární komunikaci vůči ECB, ústavním institucím a státním orgánům,“ řekla Krmelová ČTK. 

Pozice vedoucího sekce kancelář je nicméně stále neobsazena už deset měsíců. Bývalá ředitelka této sekce Jana Báčová se v červnu 2022 funkce vzdala v reakci na nástup nového guvernéra Aleše Michla. Na dotaz HN, jak je ČNB daleko s obsazením této funkce, Krmelová napsala, že informaci poskytne v pondělí. 

 

V polovině února řekl Michl v rozhovoru pro Radiožurnál, že neví, odkud se spekulace o Krulišovi berou a popřel, že by existovala nějaká dohoda o jeho nástupu do ČNB.  

Také řekl, že v roli šéfa sekce kancelář by chtěl co možná nejvíce kvalifikovanou osobu, kterou ve finále musí vybrat bankovní rada. Rozhodne  “hlavně odbornost, (musí to být) člověk s prověrkou, to je pro mě důležité,“ řekl nový guvernér. „Prověrka, odbornost, velké vzdělání ... Toho člověka najdeme, bankovní rada ho posoudí, rozhodne, ten člověk bude vedoucím kanceláře. Čili já chci mít nejvíc transparentní proces, jaký jde,” dodal. 

Kruliš dal v kanceláři prezidenta výpověď v lednu, na Hradě tak končí k dnešnímu dni, řekla ČTK vedoucí KPR Jana Vohralíková. Řekla, že během doby vzájemné spolupráce Kruliše poznala jako naprostého profesionála, který současnému vedení Pražského hradu, stejně jako další pracovníci hradního protokolu, vycházel ve všem vstříc.

Mluvčí ČNB uvedla, že Kruliš je držitelem bezpečnostní prověrky na druhý nejvyšší stupeň tajné. Má rovněž bezpečnostní prověrku Severoatlantické aliance NATO Secret.

Jednačtyřicetiletý Kruliš pracoval v hradním protokolu od roku 2014, od února 2018 do letošního ledna ho vedl. Náplní jeho práce bylo mimo jiné organizování nejvyšších státních návštěv, summitů, ceremoniálních aktů a pracovních cest. S bývalým prezidentem Milošem Zemanem, za jehož působení na Hradě pracoval, ho pojí osobní přátelství.

Zeman letos v lednu nepřímo potvrdil spekulace médií, že Kruliš přejde z Hradu do funkce ředitele kanceláře ČNB. Kruliš sám řekl, že ve svém věku by rád zůstal ve výkonné funkci a bude si hledat práci, kde bude mít odpovědnost a uplatní to, co umí. Odmítl názory, že by jeho nové působení byla „trafika“ za jeho práci pro bývalého prezidenta. Současný prezident Petr Pavel počátkem března deníku E15 řekl, že rozhodnutí o nástupu Kruliše do ČNB je čistě v pravomoci guvernéra Aleše Michla a že nemá smysl, aby do rozhodování guvernérovi kdokoli zasahoval.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.