Na první pohled ten graf připomíná panorama Manhattanu či některé z asijských megapolí. Jedna vysoká věž mrakodrapu střídá druhou. Mezi nimi se ve stínu krčí o poznání nižší budovy. Ve skutečnosti se ale jedná o podrobný sloupcový graf popisující březnovou inflaci v Česku. Co „budova“, to jedna skupina zboží či služeb ze spotřebního koše. Její výška udává meziroční růst (v ojedinělých případech i pokles) ceny. Šířka pak značí její význam pro výpočet celkové inflace, tedy váhu skupiny zboží či služby ve spotřebním koši.

Kupříkladu „věž“ zemního plynu stále se „sousedním“ uhlím převyšuje další položky ze skupiny energií a nákladů na bydlení. V březnu bylo toto palivo meziročně dražší o 60 procent. I tak se jedná o relativně příznivou zprávu. „Mrakodrap“ plynu už neroste dál do výšky, naopak dochází k obrazné demolici jeho nejvyšších pater. V únoru byl plyn meziročně dražší o 74 procent, v lednu o 87 procent a v prosinci dokonce o 140 procent.

Celkově se spotřebitelské ceny v březnu meziročně zvýšily o 15,0 procenta, což bylo o 1,7 procentního bodu méně než v únoru, a jednalo se o nejnižší hodnotu od loňského dubna, uvedl Český statistický úřad.

„Spotřebitelské ceny podruhé za sebou zmírnily svůj meziroční růst. Většina tohoto zpomalení je však ovlivněna vývojem loňské vyšší srovnávací základny,“ uvádí Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ. „Ceny v oddíle doprava dokonce meziročně klesly, a to především díky klesajícím cenám pohonných hmot.“ Například nafta je meziročně levnější téměř o čtvrtinu. 

Co se týče potravin, ty jako celek podražily za rok o necelou čtvrtinu, ale například vejce stála o tři čtvrtiny více než loni a cukr byl skoro na dvojnásobku. 

Ekonomové věří, že zdražování už nenabere na síle. „V průběhu dalších měsíců lze očekávat pokračující zpomalování spotřebitelské inflace. Pokud vyjdu z předpokladu, že v nadcházejících měsících budou spotřebitelské ceny meziměsíčně stagnovat, tak meziroční inflace zamíří pod 10 procent již v červnu,“ věří analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. 

Pozitivně lze interpretovat i data o meziměsíční inflaci. Ta mezi únorem a březnem činila 0,1 procenta, zatímco ještě například mezi prosincem a lednem šest procent.

K mírnému poklesu cen došlo v oddílu bydlení, voda a energie, a to díky poklesu cen zemního plynu (-1,4 procenta meziměsíčně), a také v dopravě, kde poklesly ceny pohonných hmot,“ dodal Novák.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze