Rada guvernérů americké centrální banky (Fed) v pátek schválila největší švýcarské bance UBS záměr převzít dceřiné společnosti, které má ve Spojených státech švýcarská banka Credit Suisse. Schválení znamená, že zmizela další významná překážka na cestě k dokončení záchranné transakce, kterou zprostředkovala švýcarská vláda.

Credit Suisse je druhou největší bankou ve Švýcarsku. V březnu se ale dostala do tak vážných problémů, že začala ohrožovat finanční stabilitu globálního bankovního sektoru. Do věci se proto vložila švýcarská vláda, centrální banka a regulační orgány, které dojednaly záchranu banky tak, že ji převezme její větší domácí rival.

UBS se zavázala, že do tří měsíců od dokončení transakce předloží Fedu plán realizace spojení svých amerických aktivit s aktivitami Credit Suisse, uvedl Fed. Plán bude zahrnovat přísnější požadavky na standardy likvidity, protože nová instituce bude větší.

Fed je povinen provést přezkum bankovních fúzí, pokud banka s celkovými aktivy přes 250 miliard dolarů (5,3 bilionu Kč) koupí akcie s hlasovacími právy společnosti s aktivy nejméně deset miliard dolarů. UBS požádala Fed o schválení spojení 22. března.

Dvě největší banky ve Švýcarsku se dohodly na spojení minulý měsíc ve snaze odvrátit případnou katastrofickou finanční krizi. UBS očekává, že díky transakci vznikne podnik s celkovým objemem investovaných aktiv více než pět bilionů dolarů.

UBS získala na začátku tohoto měsíce dočasný souhlas s převzetím od Evropské unie, stále ale musí požádat o schválení podle pravidel EU pro fúze. Převzetí podle zdrojů agentury Reuters už schválila britská centrální banka.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.