Přelom února a března je v okolí italské řeky Pád tradičně dobou, kdy zemědělci sází ovoce a zeleninu. Letos ale na tradiční kalendář museli zapomenout. Důvodem je silné sucho, s kterým se zemědělci v oblasti potýkají a kvůli němuž půda stále není vhodná pro setí plodin. „Čím déle budeme čekat, tím méně bude úrody,“ varuje Massimiliano Giansanti, šéf italské zemědělské skupiny Confagricoltura. To může mít vliv na ceny potravin, které se z oblasti vyvážejí i do Česka.

Zatímco zbytek Evropy zažil tento týden vydatné deště, jih kontinentu si na ně podle předpovědí ještě více než týden počká. Na italské zemědělce problémy doléhají o to silněji, že také předchozí období byla na vodu chudá. Loni se potýkali s největším suchem za posledních 70 let, které vedlo k zásadnímu poklesu hladiny Pádu. Nejdelší italská řeka je pro lidi klíčová jako zdroj vody pro zvířata i zavlažování. Loňské počasí tak vysušilo rýžová pole a olivové háje. Zlepšení nepřinesla ani teplá zima s nedostatkem sněhu v horách.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.