Energetický Holding Malina, který nalákal tisíce domácností na dodávku solární elektrárny či tepelného čerpadla, ale velkou část svých závazků nesplnil, na sebe v pátek podal insolvenční návrh. Problematická firma zároveň požádala Městský soud v Praze o povolení reorganizace společnosti. Malina slibuje, že to neznamená její konec. „Naopak, v rámci připraveného reorganizačního plánu chceme zajistit dokončení zakázek a pokračovat v instalaci elektráren,“ uvádí firma v tiskové zprávě, kterou rozeslala médiím v pátek večer.

Vedení společnosti se prý rozhodlo k tomuto kroku na základě doporučení týmu externích poradců, který zřídila v polovině dubna. Ten podle firmy v Malině splnil úkoly, které dostal, připravil audity a soubor doporučení pro další změny. „Tím jeho činnost končí,“ uvádí Malina.

Vedení holdingu slibuje, že chce dostát svému závazku a dokončit zakázky všech svých klientů. Insolvenční návrh spojený s návrhem na povolení reorganizace společnosti podaný k soudu má podle něj naplnění těchto závazků umožnit. Přinejmenším od března přestala společnost s většinou svých zákazníků komunikovat.

„Snažíme se vyřešit problémy, které v Malině vznikly. Zjistili jsme, že manažersky nebyla společnost vedena dobře. Rozhodli jsme se podat návrh na povolení reorganizace společnosti. Je to cesta, jak se nám podaří udržet společnost v chodu a umožnit maximální možné uspokojení věřitelů a dodělat všechny zakázky zákazníků,“ řekl k situaci Jan Urban, předseda představenstva společnosti.

Malina si nabrala mnohem více zakázek, než vůbec byla schopna splnit, na což HN upozornily už začátkem prosince minulého roku. Firma také utratila spoustu peněz za marketing. „Do marketingu podle několika svědectví holding investoval v minulém roce 150 milionů korun,“ popsal analytik Pirátů Janusz Konieczny.

Podle nedávného zjištění HN se někteří nespokojení klienti Maliny už obrátili na soud a firma se dostala do hledáčku exekutorů. Obvodní soud pro Prahu 1, pod který svým sídlem firma spadá, vydal první pověření k provedení exekucí na tuto společnost. Soud již Malině v některých případech nařídil, aby vrátila vybrané statisícové zálohy, kterých se konkrétní klienti zatím marně snaží domoci.

Analytický tým Pirátů tvrdí, že Malina vybrala téměř od 5000 klientů na zálohách zhruba 1,5 miliardy korun a není zcela zřejmé, jaký byl další osud těchto prostředků. Na 40 procent zakázek vůbec nerealizovala.

„Piráti shromáždili řadu podkladů o podle všeho nestandardním hospodaření firmy, možném účelovém vyvádění majetku a klamavé reklamě. Všechny podklady odeslali na Vrchní státní zastupitelství v Praze,“ uvedli Piráti ve své tiskové zprávě z minulého týdne.

Podle Urbana pomůže Malině fungovat zmíněná reorganizace. Vedena bude podle předem schváleného plánu a pod dohledem insolvenčního soudu a insolvenčního správce. 

„Naše dosavadní opatření, která jsme přijali, tedy zastavení nových zakázek, změna v systému manažerského řízení, snižování nákladů ve všech oblastech včetně personální, na řešení problémů nestačí a je potřeba dalších kroků ke stabilizaci společnosti a jejímu dalšímu rozvoji,“ dodal Urban. Insolvenční řízení podle Urbana přinese klientům více transparentnosti a informací o stavu firmy.

Insolvenční návrh spojený s návrhem na povolení reorganizace společnosti – postup pro klienty

  • Nároky zákazníků vůči EH Malina je potřeba přihlásit do dvou měsíců od rozhodnutí o insolvenčním návrhu u insolvenčního soudu. Na webových stránkách Maliny budou zveřejněna jména advokátů či advokátních kanceláří, kteří Malinu již kontaktovali s tím, že zastupují část klientů Maliny a mají odborné a časové kapacity pro další klienty.
  • S ohledem na složitost přihlášky, zejména rozhodnutí o nárocích, zda je uplatňovat jako podmíněné, či nikoliv, tak EH Malina doporučuje přijmout právní pomoc v této věci, aby nároky mohly být řádně a včasně uplatněny.
  • To se týká jak rozdělaných instalací, tak případů, kdy se zákazníci už dříve rozhodli odstoupit od smlouvy.
  • Po uplynutí této lhůty bude známa přesná výše závazků společnosti a bude nastaven jasný plán pro jejich maximální úhradu.
  • Další postup bude záviset především na rozhodnutí Městského soudu v Praze.

Zdroj: EH Malina

 „Ve společnosti Energetický Holding Malina jsme v uplynulých dvou týdnech dle zadání od vedení společnosti udělali několik auditů týkajících se skladů, zakázek a instalací, informačních systémů, personálního řízení a procesů,“ uvedl Petr Sochora, který v Malině vedl tým externích poradců. Z výsledků auditů podle něj vznikla řada doporučení a změn. „Operativní doporučení se týkala především snížení nákladů, centralizace skladů a kanceláří, nové personální struktury firmy a úpravy procesu instalací. Některá z nich se již začala realizovat,“ popsal Sochora.

Doporučením týmu poradců podle něj bylo i podání insolvenčního návrhu s cílem schválení reorganizace společnosti. 

„Malina má podle nás největší šanci dokončit zakázky klientů v modelu reorganizace, pokud její věřitelé schválí reorganizační plán, který společnost připravuje. Druhou variantou, která Malině hrozí v případě, že reorganizace nebude schválena věřiteli, je konkurz. V takovém případě by došlo k ukončení činnosti společnosti a majetek i skladové zásoby budou rozprodány,“ uvedl Sochora. S ohledem na velký počet věřitelů je podle něj v tomto případě riziko, že se instalace nedokončí a zákazníci dostanou zpět jen velmi malou část peněz, které zaplatili. „Proto považujeme reorganizaci na základě schváleného reorganizačního plánu za lepší variantu pro další řešení problémů společnosti,“ dodal Sochora.

„Podání insolvenčního návrhu pro hrozící úpadek spojeného s návrhem na povolení reorganizace pro věřitele znamená, že své pohledávky vůči Malině budou muset uplatnit u insolvenčního soudu přihláškou na příslušném formuláři,“ sdělil Michal Hora z advokátní kanceláře MDH Legal, která Malinu bude v insolvenčním řízení zastupovat. 

Malina dále uvedla, že pro své zákazníky zřídí speciální e-mailovou adresu zakaznici@malinagroup.cz a všechny důležité informace bude zveřejňovat jak na svém webu, tak na webových stránkách zmíněné advokátní společnosti.

„Zaměstnanci Maliny budou zákazníky Maliny rovněž kontaktovat a osobně s nimi domlouvat postup na jejich zakázkách. Další kroky budou následovat dle pokynů insolvenčního soudu a za dohledu insolvenčního správce,“ uvádí Malina.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist