Evropská komise (EK) chce sjednotit celní systém Evropské unie a omezit administrativu spojenou s rostoucím počtem přeshraničních internetových nákupů. Unijní exekutiva ve středu navrhla reformu celních pravidel EU, která počítá s vytvořením společného úřadu a datového systému, jenž by měl nahradit celní infrastrukturu v členských státech. Komise odhaduje, že by to mohlo členským zemím snížit náklady až o dvě miliardy eur (47,3 miliardy korun). Součástí návrhu je také zavedení cel pro nejlevnější zboží, které je dosud od jejich platby osvobozeno.

Aby plán komise začal platit v praxi, musí jej nejprve schválit členské země a Evropský parlament.

Celní unie funguje v rámci evropského bloku již od jeho vzniku před více než půlstoletím, podle komise však i s ohledem na elektronické obchodování nastal čas na její proměnu. V současnosti musí dovozci řešit celní formality s úřady jednotlivých zemí, které často používají různé systémy.

Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. Celé díly poslouchejte na

„Tato dalekosáhlá reforma sníží podnikům byrokracii a náklady na dodržování předpisů, občanům EU přinese větší transparentnost a jistotu při nakupování online a celním orgánům umožní zavést jednodušší a inovativní postupy,“ prohlásil eurokomisař pro ekonomiku Paolo Gentiloni.

Součástí návrhu je zavedení cel pro zboží s nižší hodnotou než 150 eur, které je dosud od cel osvobozeno. Podle komise toho často zneužívali podvodníci, kteří až u 65 procent zásilek v této bezcelní kategorii uváděli nižší cenu, aby se vyhnuli placení cel.

Brusel plánuje, že jednotné datové centrum začne pro zásilky z internetových obchodů fungovat od roku 2028. Ostatní dovozci jej budou moci dobrovolně začít využívat v roce 2032. Povinným by se mělo jeho využívání stát v roce 2038.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist