Podle údajů Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) poslalo do termínu v polovině května žádost o dotace celkem 28 807 zemědělců, kteří podali 29 930 žádostí.

„Někteří žadatelé podají žádost chybně či opakovaně a zašlou tak několik žádostí, proto se liší počet žádostí a žadatelů. Tito žadatelé pak své nerelevantní a nadbytečné žádosti stahují,“ vysvětlila rozdíl v číslech mluvčí SZIF Eva Češpiva.

Podstatné však je, že v loňském roce podalo žádost 30 420 zemědělců, tedy obdobný počet jako letos. Od letošního roku se mění dotační systém a zavádí takzvaná redistributivní platba, která zvýhodňuje menší zemědělce. Mezi zemědělci se tak mluvilo o tom, že dochází k umělému štěpení firem za účelem maximalizace dotačních příjmů.

Tomu nasvědčovaly i rostoucí počty zemědělců-podnikatelů. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula proto pohrozil, že na účelové dělení firem se bude pohlížet jako na podvod. Právě vyšší počet podaných žádostí by spekulace s dotacemi potvrdil, což se však nestalo.

„Počty podaných žádostí jsou zatím obdobné jako v minulém roce, což svědčí o plynulém přechodu podávání žádostí v rámci nové Společné zemědělské politiky,“ dodala proto Češpiva. V loňských číslech jsou na rozdíl od letošních zahrnuty i žádosti, které přišly po řádném termínu. V takovém případě však žadatelům hrozí sankce, je proto nepravděpodobné, že by žádostí ještě výrazně přibylo.

Jedná se o dotace na plochu, které jsou z velké části hrazeny z evropských zdrojů. V rámci konsolidačního balíčku vlády plánuje zemědělský resort seškrtat 10,7 miliardy korun. To se však má týkat neinvestičních dotací ze státního rozpočtu.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.