Firmy z koncernu Agrofert podaly žalobu na Státní zemědělský intervenční fond (SZIF), který rozhodl neproplatit dotace u jejich 21 předjednaných projektů. Server iROZHLAS.cz ve čtvrtek uvedl, že jde o dotace pro společnosti Penam, Olma či Kostelecké uzeniny. Fond žádosti o dotace pozastavil a poté ukončil kvůli unijnímu auditu ke střetu zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Agrofert je součástí Babišových svěřenských fondů.

Žaloby se týkají 21 projektů, u kterých nebyly podepsané dohody, dohromady zhruba za 357 milionů korun. „Dotčené společnosti se v dané věci obrátily na soud,“ uvedla pro server mluvčí SZIF Luďka Raimondová. Víc věc odmítla komentovat. „Probíhající řízení nekomentujeme,“ sdělil mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský. Žaloby projedná pražský městský soud, potvrdil jeho mluvčí Adam Wenig. Právníci Agrofertu je podali ve druhé polovině března.

Fond žádosti o dotace pozastavil v roce 2019 kvůli unijnímu auditu, který zkoumal Babišův možný střet zájmů. Evropská komise pak loni v březnu potvrdila, že projekty z období Babišova vládního angažmá jsou nezpůsobilé kvůli střetu zájmů, a vystavila Česku za chyby v zemědělských dotacích pokutu přesahující 80 milionů korun. Fond proto žádosti počátkem letošního roku ukončil. Spolu s tím ukončil i dalších sedm žádostí pozastavených po podpisu dohody před vyplacením.

Evropská unie měla projekty podpořit asi 200 miliony korun, zbytek měl jít ze státního rozpočtu. Zemědělský fond, který v Česku rozděluje národní i unijní dotace do zemědělství, buď mohl vzít pochybení na sebe, nebo přislíbenou finanční podporu podnikům z koncernu Agrofert odebrat. Rozhodl se jít druhou cestou, napsal už dříve iROZHLAS.

Do období, kdy byl podle Evropské komise Babiš ve střetu zájmů, spadá jediná proplacená dotace. Jde zhruba o 1,6 milionu korun pro drůbeží farmu Schrom Farms, které loni v září začal fond po zemědělském podniku vymáhat zpět. Firma se proti tomu odvolala u ministerstva zemědělství.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.