Ve firmě Xixoio, obchodující s digitálními aktivy, v jejímž sídle loni na podzim zasahovala policie, skončil její zakladatel a majitel Richard Watzke. Ve firmě držel přes mateřskou společnost z Velké Británie přes 70 procent akcií. Kdo má nad společností nyní kontrolu, není jasné. Uvedl to server Seznam Zprávy. Watzke byl podle médií jedním ze dvou lidí, které policie při razii zadržela. Druhým byl podle serverů šéf představenstva Henry Ertner.

Policie vedení Xixoio podezírá, že za získané peníze od investorů nic nevyvíjelo a peníze investovalo do kryptoaktiv. Loni v prosinci informovala, že kauzu řeší kvůli podezření ze spáchání podvodu a praní špinavých peněz. Zajistila v ní majetek v hodnotě zhruba 50 milionů korun, oba zadržené ale propustila a nikoho do té doby neobvinila. K výši možné způsobené škody se policie nevyjádřila. Podle dřívějších informací médií má škoda způsobená investorům dosahovat půl miliardy korun.

Podle Seznam Zpráv byl Watzke oficiálně vymazán z orgánů Xixoia v českém obchodním rejstříku, v britském rejstříku jsou zápisy u mateřské firmy zatím beze změn. Sám Watzke na dotaz serveru ohledně svého odchodu ze společnosti odmítl cokoli říct. Firma ve sdělení, které podle webu nedávno rozeslala držitelům svých tokenů, uvedla, že získala od blíže neurčeného tuzemského investora přechodné financování. Zároveň podle svého sdělení jedná s blíže neurčeným strategickým investorem ze zahraničí.

Policisté loni v listopadu provedli při zásahu i sedm domovních prohlídek a čtyři prohlídky jiných prostor – kanceláří a vozidel. Zajistili při tom důkazní materiál ve formě listin a digitálních dat.

Po zásahu policie Xixoio podle médií uvedla, že policie nepochopila její byznys model ani princip jejího podnikání, což jsou investice do digitálních aktiv, takzvaných tokenů. V interním prohlášení, z nějž tehdy citovaly servery Deník N a Seznam Zprávy, firma ujistila držitele tokenů, že jejich majetek je v bezpečí a uložený na takzvaném blockchainu, který Xixoio vyvinulo.

Česká národní banka koncem roku 2021 varovala veřejnost před investicemi do tokenů a výslovně zmínila právě Xixoio. Z prezentace firmy mohli lidé získat mylný dojem, že obchodní model společnosti a její podnikání jsou bankou schválené nebo aspoň zčásti regulované, uvedla tehdy centrální banka.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist