Možnost přejít k jiné bance před skončením fixace hypotéky se do budoucna zřejmě omezí. Ministerstvo financí ve čtvrtek upozornilo, že součástí návrhu zákona, který mění pravidla podpory penzijního spoření, je i úprava podmínek pro předčasné splacení hypoték. Zákon umožní bankám žádat po klientovi v případě, že hypotéku splácí za jiných než zákonem vymezených podmínek, poplatek do dvou procent nesplacené jistiny. Zákon nyní bude projednávat Parlament.

Zákon, jehož návrh vláda schválila minulý týden, rozšiřuje možnosti předčasného splacení hypotéky o vypořádání společného jmění manželů po rozvodu a o prodej nemovitosti po nejméně dvou letech od její koupě. V jiných případech, kdy chce klient splatit hypotéku před uplynutím doby fixace a přejít k jiné bance, bude moct peněžní ústav žádat poplatek. Novela nicméně zachovává dosavadní právo každý rok splatit 25 procent původní jistiny úvěru zdarma za jakýchkoliv podmínek.

Dosavadní zákon stanovoval, že banka poskytující hypotéku má nárok na náhradu účelně vynaložených nákladů, které jí v souvislosti s předčasným splacením vzniknou. Banky tyto poplatky účtovaly rozdílně, některým kvůli způsobu výpočtu udělila Česká národní banka (ČNB) pokutu. Nově bude ČNB dohlížet na správnost výpočtu poplatku podle nového znění zákona.

"Klient i banka mají přesně vědět, za jakých podmínek je možné úvěr předčasně splatit. V současnosti je možné si situaci při předčasném splacení vykládat různými způsoby. Proto jsme rádi, že se vše vyjasní," řekl ČTK mluvčí České bankovní asociace Radek Šalša.

"Pokuta za předčasné splacení hypotéky je nemravná, protože klienti jsou vlastně penalizováni za to, že se chovají zodpovědně a svědomitě a včas platí své dluhy," uvedl analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda. Pokuta může podle něj činit třeba i stovky tisíc korun, místo nynějšího administrativního poplatku maximálně jen několika stovek korun. "Na problematiku předčasného splacení úvěru lze ovšem pohlížet i z opačného extrému. Banka počítala s tím, že bude mít výnosy z úvěrové smlouvy a předčasným splacením o ně nečekaně přichází," reagoval analytik Cyrrusu Vít Hradil.

Ministerstvo financí v tiskové zprávě uvedlo, že úprava vznikla na základě diskusí s bankovním sektorem, spotřebitelskými sdruženími i s neziskovými organizacemi, které se zabývají dluhovým poradenstvím. Podobný zákon podle něj platí například v Německu, Španělsku nebo Dánsku.

Ministerstvo také argumentovalo tím, že časté změny banky v době fixace hypotéky vedou k vyšším sazbám. "Spekulativní jednání klientů, kteří přechází k jiné bance před skončením fixace čistě kvůli výhodnější nabídce jiné banky, může mít negativní a nespravedlivý dopad na všechny ostatní klienty, protože riziko ztrát z předčasného splacení v současnosti motivuje banky nabízet vyšší sazby u všech hypoték," uvedlo.