Policie ve Francii za čtvrtou noc nepokojů zadržela 1311 lidí. Rozsáhlé nepokoje v zemi vyvolala smrt 17letého mladíka při policejní kontrole. Ministr vnitra Gérald Darmanin uvedl, že byly zadrženy i děti ve věku pouhých 13 let. Průměrný věk zadržených v noci z pátku na sobotu podle něj činil 17 let.

Po celé Francii bude nasazeno v noci na neděli 45 000 policistů a četníků. Pokud budou nepokoje pokračovat, není vyloučeno vyhlášení nouzového stavu. Prezident Emanuel Macron kvůli napjaté situaci zrušil i dlouho plánovanou oficiální návštěvu Německa.

Francií od úterý otřásají násilné nepokoje, které vyvolala smrt 17letého Nahela M. při zásahu policie. Mladíka se severoafrickými kořeny zastřelila, když neuposlechl její příkazy při silniční kontrole.  Epicentry násilností jsou pařížská předměstí a další velká francouzská města. 

Darmanin uvedl, že v Marseille a Lyonu, kde byly nepokoje nejintenzivnější, budou pořádkové síly "výrazně posíleny".

Po celé zemi bylo v noci na sobotu nasazeno 45 000 policistů a četníků, o 5000 více než předchozí noc. „Díky mobilizaci vnitřních bezpečnostních složek po celé zemi byla úroveň násilí v noci na dnešek nižší ve srovnání s předchozí nocí,“ napsalo ministerstvo vnitra. Uvedlo také, že v noci na sobotu bylo zraněno 79 policistů a četníků, bylo zapáleno kolem 1350 vozidel a ohněm či jinak poškozeno 234 budov. Na veřejných komunikacích podle ministerstva vzniklo 2560 požárů.

Demonstranti ve Francii v pátek večer a v noci na sobotu zaútočili i na řadu policejních stanic, rabovali obchody a zapalovali auta.  Celkem policie zaznamenala 31 útoků na policejní komisařství, 16 útoků na místní policejní stanice a 11 útoků na četnické stanice, zejména v Bordeaux na západě země, Saint-Denis a Bonneuil-sur-Marne na předměstí Paříže či v Alès na jihu Francie.

Policejní zdroj agentury AFP uvedl, že násilnosti v noci na sobotu nejvíce zasáhly města Lyon a Marseille. V centru Marseille výtržníci podle policie vyrabovali obchod se zbraněmi, ze kterého ukradli několik loveckých pušek, ale žádnou munici. Jedna osoba byla zatčena s puškou, která zřejmě pocházela z vyrabovaného obchodu. Ten nyní střeží policie. Marseillský starosta Benoit Payan v pátek večer označil rabování a násilnosti ve městě za nepřijatelné a vyzval vládu k vyslání dalších bezpečnostních sil.

Případy rabování úřady zaznamenaly i ve Štrasburku, Grenoblu nebo v Saint-Etienne. Knihovna vzplála v Métách, autobus v Nanterre, auta zase v Angers i dalších městech.

V Nanterre na předměstí Paříže, kde zastřelený mladík žil, zajistili policisté devět lidí, kteří u sebe měli Molotovovy koktejly. Nepokoje se rozšířily i do sousední Belgie, kde policie v metropoli Bruselu zadržela kolem 100 osob.

Ministr Darmanin, který navštívil policisty v Mantes-la-Jolie západně od Paříže, vyjádřil přesvědčení, že "zvítězí republika, ne výtržníci". Není si podle něj možné plést několik tisíc delikventů s naprostou většinou francouzských občanů.

U pošty v Lyonu explodovalo výbušné zařízení, po výbuchu k místu směřovala skupina černě oděných lidí. Z několika francouzských měst je zase hlášena střelba ze strany demonstrantů. Ve městě Nîmes zřejmě protestující stříleli z brokovnice na kamery, v jedné ze čtvrtí Lyonu svědci viděli střelbu do vzduchu z kalašnikovů.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist