Sportovní rybáři v Česku při rybolovu tradičně používají živé rybí návnady. Loví na ně větší dravé ryby. Malým rybičkám, jako jsou plotice, hrouzek či střevlička, obvykle zapíchnou háček za hřbet nebo za řitní ploutev. Jak sebou pak napíchnuté rybky mrskají, přitahují vodní dravce. Podle vědců, ochránců zvířat, ale i ministerstva pro místní rozvoj (MMR) jde o týrání. V jiných zemích EU už tuto praktiku zákony zakazují. Jde například o Německo, spolkové země Rakouska, Švýcarsko, Skotsko a Irsko. Česko by se k nim mohlo v budoucnu přidat.

Ministr zemědělství Marek Výborný má v blízké době rozhodovat o nové podobě vyhlášky o rybářství, která je nyní v meziresortním připomínkovém řízení. Do ní chtějí odpůrci tohoto způsobu lovu jeho zákaz včlenit. Návrh na zákaz podalo v rámci připomínek k vyhlášce ministerstvo pro místní rozvoj, nicméně ministerstvo zemědělství jej odmítlo. Podle vědců ale ve svém stanovisku použilo vědecky nesprávné a zastaralé argumenty.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.