V distribučním centru obchodního řetězce Albert v Klecanech u Prahy odhalili policisté v sobotu odpoledne v zásilce banánů 646 kilogramů kokainu. Mluvčí Národní protidrogové centrály Lucie Šmoldasová dnes ČTK řekla, že droga směřovala z Ekvádoru přes Amsterodam. Je podle ní možné, že se stala logistická chyba, když se zásilka nestihla v Amsterodamu vyložit a dorazila v banánových krabicích až do skladu ve středních Čechách. V koncové distribuci má zadržená droga hodnotu zhruba dvě miliardy korun, uvedla na svém webu televize Nova, která na případ upozornila.

Na zásilky s drogou narazili při vykládání palet zaměstnanci skladu, kteří zavolali policii. „Nalezeny byly kilové balíčky s podezřelým práškem. Test náhodného vzorku prokázal, že se jedná o omamnou látku, přesněji o kokain,“ uvedla Šmoldasová.

Detektivové podle ní zahájili úkony trestního řízení s cílem zjistit, kdo zásilku poslal a komu byla určena. Na případu budou čeští kriminalisté z protidrogové centrály spolupracovat se svými kolegy z Interpolu a Europolu, protože jde o mezinárodní případ, uvedla mluvčí.

Množství drogy nalezené v Klecanech patří k jedné z největších zásilek zachycených v České republice. Zhruba 646 kilogramů kokainu má v koncové distribuci hodnotu zhruba dvě miliardy korun, jeden gram se podle Novy prodává za 3000 Kč. Šmoldasová ČTK řekla, že hodnota drogy se liší podle trhu i kvality kokainu, čistotu nalezené látky nyní budou zkoumat odborníci Kriminalistického ústavu.

Obchodní řetězec Albert uvedl, že jeho pracovníci poskytují Národní protidrogové centrále součinnost při vyšetřování. „Na distribučním centru se vede vyšetřování policie k případu, který nemá souvislost s naší společností. Více se k případu vzhledem k probíhajícímu vyšetřování nebudeme vyjadřovat,“ sdělil na dotaz ČTK mluvčí společnosti Jiří Mareček.

Největší zásilka kokainu v Evropě byla zadržena předloni v únoru. Tehdy celníci v hamburském přístavu odhalili více než 16 tun kokainu ukrytých v pěti kontejnerech odeslaných z Paraguaye. Nejvíce kokainu v historii na světě bylo zadrženo podle serveru Moneyinc.com v roce 1989 v Kalifornii. Šlo o 21 tun kokainu nalezeného v domě jednoho z dealerů drog v pohoří San Gabriel.

Výběr případů odhalení velkého množství kokainu v ČR v uplynulých letech

 

12. října 1997 – Policie v Opočně na Rychnovsku odhalila 60 kilogramů kokainu zhruba za 120 milionů Kč (později uváděno až 350 milionů Kč) v nákladním voze s kolumbijskou kávou. Za organizování obchodu byl odsouzen majitel firmy Cafe Urban Václav Novotný-Urban na 14,5 roku vězení, propuštěn byl v roce 2009 po odpykání dvou třetin trestu.

19. listopadu 1998 – Zatčením šéfa kokainového gangu, dvou členů jeho vedení a zadržením zhruba 36 kilogramů kokainu až za čtvrt miliardy korun skončila po čtyřech měsících policejní operace „Vamp“. Pašeráci byli čeští občané a celkem z Kostariky zřejmě propašovali 70 kilogramů kokainu.

20. března 1999 – Policie při šestiměsíční operaci Vigo zajistila ve skladu firmy Tilia v Malém Borku na Mělnicku 117 kilogramů kokainu ukrytého v zásilce sušeného ovoce. Hodnotu drogy na nelegálním trhu policie odhadla na půl miliardy Kč.

25. února 2013 – Celníci odhalili na Letišti Václava Havla v Praze zásilku 31 kilogramů kokainu. Drogu pašovali tři Nizozemci, kteří s drogou odhadem za 60 milionů korun přicestovali z Dominikánské republiky.

1. dubna 2015 – V zásilce banánů v supermarketu v Praze na Zbraslavi bylo nalezeno 100 kilogramů kokainu. Na ulici, namíchaná pro zákazníky, by droga stála až miliardu korun. Šlo o náhodný nález a tehdy to byl největší objem kokainu, jaký kdy celníci nebo policie v České republice zadrželi.

16. listopadu 2017 – Policie oznámila, že zatkla drogový gang, u kterého našla 8,4 kilogramu kokainu. Skupina dovážela drogu z Jižní Ameriky přes Nizozemsko do dalších států EU. Gang by si podle detektivů přišel téměř na sedm milionů korun.

10. června 2022 – Policisté v českých supermarketech zajistili v bednách s banány 840 kilogramů kokainu. Prodejcům by takové množství drogy vydělalo více než dvě miliardy korun. Lisované kostky kokainu našli nejprve pracovníci supermarketů v Jičíně a Rychnově nad Kněžnou. Policisté ve spolupráci s Celní správou poté kontrolovali i další místa, kam bylo zboží stejné šarže distribuováno. Podle dostupných údajů to byla největší zadržená zásilka kokainu v ČR.

1. července 2022 – Policie našla podle informací Deníku.cz až 250 kilogramů kokainu v dodávce v areálu firmy Fluorit v Sobědruhách na Teplicku, kde se zpracovávají nerostné suroviny.

12. srpna 2023 – V distribučním centru obchodního řetězce Albert v Klecanech u Prahy odhalili policisté v zásilce banánů 646 kilogramů kokainu.