Britský vývojář čipů Arm, který spadá pod japonskou firmu Softbank a jehož technologie se nacházejí prakticky ve všech chytrých telefonech, oficiálně požádal o vstup na burzu ve Spojených státech. Firma k tomu v pondělí zveřejnila burzovní prospekt. Bližší informace o objemu a ceně akcií, které se budou obchodovat na trhu Nasdaq, ale podnik neuvedl. Očekává se, že to bude letos největší primární veřejná nabídka (IPO) akcií.
Investoři ale po prostudování prospektu začali mít obavy, napsal britský ekonomický list Financial Times (FT). Firma totiž připouští geopolitická rizika na klíčovém čínském trhu, nezodpovězeny zůstávají otázky ohledně společného podniku, který tam britská společnost má. Firma v prospektu dokonce varuje před značnými riziky v souvislosti s tím, jak v Číně podniká.
Za poslední tři roky se Arm v Číně potýkala s řadou potíží – od ztráty kontroly nad místní firmou na dobu téměř dvou let, přes potíže kolem svého šéfa až po překážky při pokusu odprodat podíl v problematické podniku.
Firma podle prospektu v Číně v uplynulém finančním roce vytvořila asi čtvrtinu svých celkových tržeb. Na burzu v USA se vydává v době rostoucích obav ohledně vývoje čínské ekonomiky a geopolitického napětí v souvislosti s kontrolou nad klíčovými technologiemi, jako jsou mikročipy.
Manažeři čtyř samostatných fondů, kteří zvažují investici do firmy Arm, listu Financial Times řekli, že prospekt ke vstupu na trh Nasdaq plánovanému na září potvrdil některé z jejich obav kolem globálního polovodičového průmyslu. Vztahy mezi Washingtonem a Pekingem se totiž v posledních letech z více důvodů značně vyostřily.
Vstup společnosti Arm na burzu by mohl přivést zpět k životu aktuálně skomírající trh s primárními emisemi akcií. Několik významných start-upů za poslední rok odložilo plány na prodej akcií na burze kvůli přílišnému kolísání cen, uvedla agentura Reuters.
Z burzovního prospektu vyplývá, že společnost zaznamenala za rok do 31. března pokles tržeb o jedno procento na 2,68 miliardy dolarů (59 miliard korun). Na vině je zejména propad globálních dodávek chytrých telefonů. Tržby za čtvrtletí do 30. června se pak snížily o 2,5 procenta na 675 milionů dolarů. Firma ale vytváří stabilní zisk, v uplynulém finančním roce činil 524 milionů dolarů, o rok předtím 549 milionů dolarů.
Společnost Arm odhaduje, že ji trh ocení na 60 až 70 miliard dolarů (až 1,5 bilionu korun). Firmu v roce 2016 koupil za 23,4 miliardy liber (zhruba 659 miliard korun) japonský konglomerát Softbank, předtím se s jejími akciemi obchodovalo 18 let v Londýně i v New Yorku.
Návrhy společnosti Arm se používají u čipů, které vyrábí většina velkých světových polovodičových společností, včetně firem Intel, AMD, Nvidia či Qualcomm. Design od firmy Arm se prosazuje ve smartphonech na úkor čipových systémům od Intelu – částečně proto, že spotřebovávají méně energie. Nyní se čipy podle designu Arm používají také v datových centrech a společnost Apple je používá ve svých počítačích Mac.
Vstupem na burzu firma přestává být ryze soukromou společností a stává se veřejně obchodovaným podnikem, jehož akcie mohou investoři kupovat a prodávat na burzách.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist