Česká národní banka se v pátek ráno stala terčem cíleného kybernetického útoku, který může způsobit zpomalení či nedostupnost jejího webu. Centrální banka oznámila, že takzvaný DDoS útok nezasáhl vnitřní informační systémy ČNB a neunikla žádná data. Hackerské útoky blokují internetové služby českých bank třetí den za sebou.

Při DDoS útoku počítače ovládané hackery zahltí napadený server velkým počtem požadavků, čímž ho vyřadí z provozu. Podle antivirových firem stojí za nynějšími útoky hackeři z Ruska.

ČNB dodala, že na vyřešení situace spolupracuje s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), který v podobných případech poskytuje napadeným institucím součinnost a podporu.

Ve středu postihly výpadky či zpomalení webových stránek, internetového a mobilního bankovnictví ČSOB, Komerční banku, Air Bank, Fio banku a Českou spořitelnu, ve čtvrtek měli nedostupné online služby klienti Raiffeisenbank a Monety Money Bank. Problémům čelil i web pražské burzy a několika dalších institucí.

NÚKIB následně potvrdil, že stejně jako dnes šlo ve středu i ve čtvrtek o tzv. DDoS útoky, jejichž cílem je přetížení a tím i vyřazení serverů daných firem. Nejde tedy o útoky, které by napadly vnitřní systémy bank nebo burzy a hrozilo by nebezpečí samotným klientům.

Marek Nejedlý, expert na kybernetickou bezpečnost v poradenské společnosti PwC, uvedl, že za středečními útoky na české banky stojí ruská hacktivistická skupina NoName057(16). „V tomto případě je tato skupina politicky motivovaná a požaduje, aby instituce přestaly s podporou Ukrajiny.“ Zatím není potvrzené, že i čtvrteční útoky byly vedené ruskou skupinou.

DDoS útoky jsou podle něj v dnešní době běžné a útočníci je používají z mnoha důvodů: může se jednat pouze o získání pozornosti, kyberzločinci se ale také mohou snažit oběti vydírat. „Útočníci chtějí zasít paniku, získat pozornost, vystrašit lidi, že jim něco hrozí. Ve skutečnosti ale nejsou obavy namístě a nejlepší obranou je zachování klidu,“ dodává Nejedlý.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.