Prodej aut s hybridním pohonem za letošních osm měsíců vzrostl téměř o 41 procent na 25 987 vozů. Z toho plug-in hybridy rostly o 69 procent na 3566 aut. Odbyt elektromobilů se zvýšil o 58 procent na 4047 vozidel, vyplývá z aktuálních údajů Svazu dovozců automobilů.

Celkové registrace vozů s alternativním pohonem, zahrnující vedle bateriových aut i vozidla na plyn, stouply proti loňskému roku o 32 procent na 32 267 aut a tvoří již 21,5 procenta všech prodaných osobních vozů. Elektromobily mají podíl dvě procenta a hybridy 17,3 procenta. V Česku se letos prodalo také 12 aut na vodík, z toho deset připadá na Toyotu a dvě na Hyundai.

Nejprodávanější hybridní značkou je Toyota s 6038 vozy, druhé je BMW s prodejem 2845 aut a třetí Ford, který prodal 2499 hybridů. Na čtvrtém místě je domácí Škoda Auto, jejíž Octavia byla zároveň nejprodávanějším hybridním modelem.

„Nejrychleji rostoucí kategorií vozů na alternativní pohon jsou letos plug-in hybridy, které ještě loni zaznamenaly pokles. Jedním z důvodů je další rozšíření nabídky výrobců o nové modely. Trhu automobilů s nízkoemisní stopou stále dominuje oblíbená technologie full hybridů bez nutnosti dobíjení ze zásuvky,“ uvedl generální ředitel značek Toyota a Lexus ČR Martin Peleška.

Z čistě elektrických vozů byla do srpna nejprodávanější značka Tesla s 1034 vozy, následuje Škoda se 755 prodanými elektromobily a Volkswagen s odbytem 438 vozů ID. Nejprodávanějším modelem pak byla Škoda Enyaq.

Prodej nových osobních aut v Česku od začátku letošního ledna do konce srpna vzrostl o 16,6 procenta na 150 356 vozů. V samotném srpnu se registrace zvýšily téměř o 13 procent na 18 718 aut.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist