Americká centrální banka (Fed) ve středu na závěr dvoudenní schůzky svého měnového výboru ponechala podle očekávání základní úrokovou sazbu beze změny v pásmu 5,25 až 5,50 procenta. Je to nejvyšší úroveň za 22 let. Letos Fed očekává jedno zvýšení úrokové sazby o 0,25 procentního bodu, příští rok její snížení o 0,5 procentního bodu.

Fed dále také zdvojnásobil svůj výhled letošního růstu amerického hrubého domácího produktu (HDP) na 2,1 procenta. V červnu růst ekonomiky v tomto roce odhadoval na jedno procento. Americká ekonomika „roste solidním tempem“, uvedla centrální banka v prohlášení.

„Kondice americké ekonomiky je lepší, než se očekávalo. I vzhledem k tomu tak může snést ještě jedno dodatečné zvýšení sazeb, i když samotný Fed připustil, že si je vědom postupného efektu kumulativních zvýšení úrokových sazeb na předchozích zasedáních,“ konstatoval analytik Petr Lajsek ze společnosti Purple Trading.

Po zveřejnění prohlášení a výhledu se výnosy u dluhopisů americké vlády zvýšily; dvouleté dluhopisy vzrostly na nejvyšší úroveň od roku 2007. Akcie zpočátku oslabily, ale následně ztráty smazaly. Dolar smazal větší část denních ztrát vůči koši hlavních měn.

„Většina zástupců centrální banky je stále pro jedno další zvýšení úrokových sazeb, tedy do pásma 5,5 až 5,75 procenta. K tomu by mělo s největší pravděpodobností dojít na zasedání v listopadu,“ uvedl Lajsek.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist