Izrael chce v příštích dnech do Pásma Gazy vyslat desetitisíce vojáků s cílem dobýt město Gaza a zničit zdejší vedení Hamásu, napsal server listu The New York Times (NYT) s odvoláním na trojici vysoce postavených činitelů izraelské armády. Uvedl také, že invaze úzkého pobřežního pásu, kde žije 2,3 milionu Palestinců, měla začít už tento víkend, ale i kvůli počasí byla o pár dní odložena.

Izraelská armáda dala už dříve oficiálně najevo, že jejím hlavním cílem je zničit politické a vojenské vedení Hamásu, tedy radikální palestinské organizace, která Pásmo Gazy kontroluje a je zodpovědná za krvavé útoky na Izrael z minulého víkendu, při nichž přišlo o život na 1300 lidí, většinou civilistů.

Chystaná operace bude zřejmě největším izraelským pozemním zásahem od invaze Libanonu v roce 2006. Bude také první od roku 2008, při níž se Izrael pokusí alespoň na určitou dobu získat kontrolu nad částí Gazy.

Jak poznamenává NYT, vojenský zásah s sebou nese riziko měsíce trvajících krvavých bojů na silně zastavěném území i v tunelech pod ním. Očekává se, že na střetnutí s izraelskou armádou mohou být v Gaze a stovkách kilometrů tunelů pod ní připraveny desetitisíce ozbrojenců Hamásu. Izraelské vojenské vedení počítá s tím, že se budou snažit zastavit postup Izraelců útoky ze zálohy, bombami nastraženými podél cest nebo výbuchy v tunelech, když nad nimi budou vojáci.

Zatím podle NYT není jasné, co chce Izrael dělat s městem Gaza v případě, že ho dobude. Město je největším ve stejnojmenném pásu na pobřeží Středozemního moře a patří k hlavním baštám Hamásu.

Aby se izraelským vojákům postupovalo lépe, uvolnila armáda pravidla nasazení tak, aby mohli snadněji útočit na podezřelé. Kvůli rozsáhlému poničení budov v Gaze po izraelských náletech také komanda v posledních dnech podstoupila doplňkový trénink, aby byla připravena na boj v takovémto prostředí.

Invaze se původně měla uskutečnit o víkendu, ale zčásti i kvůli nepříznivému počasí byla o pár dnů odložena, protože mraky nad Gazou by zkomplikovaly situaci izraelským pilotům a operátorům dronů při snaze krýt pozemním silám záda.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist