Většina německých podniků předpokládá, že produktivita jejich zaměstnanců bude při práci výhradně v kanceláři stejná jako při hybridním systému práce, který kombinuje práci v kanceláři s prací z domova. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky zveřejnil mnichovský ekonomický institut Ifo.

„Většinová pozitivní zkušenost s produktivitou je hlavním důvodem, proč se práce z domova v mnoha německých firmách prosadila,“ uvedl analytik Mathias Dolls ze společnosti Ifo. Práce z domova zažívala prudký vzestup v době pandemie covidu-19.

Průzkum, kterého se zúčastnilo 9000 německých firem, ukázal, že se stejnou produktivitou práce počítá 60,1 procenta respondentů. Vyšší produktivitu při práci v kanceláři předpokládá 31,6 procenta respondentů, zatímco 8,3 procenta respondentů pokládá za produktivnější hybridní systém.

Firmy předpokládající vyšší produktivitu při práci z domova označují za hlavní důvody větší flexibilitu, menší rozptylování, větší spokojenost s prací a lepší rovnováhu mezi pracovním a osobním životem. Jako hlavní důvody pro vyšší produktivitu v kanceláři pak podniky uváděly lepší koordinaci a komunikaci, větší sdílení znalostí a menší rozptylování.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.