Většina německých podniků předpokládá, že produktivita jejich zaměstnanců bude při práci výhradně v kanceláři stejná jako při hybridním systému práce, který kombinuje práci v kanceláři s prací z domova. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky zveřejnil mnichovský ekonomický institut Ifo.

„Většinová pozitivní zkušenost s produktivitou je hlavním důvodem, proč se práce z domova v mnoha německých firmách prosadila,“ uvedl analytik Mathias Dolls ze společnosti Ifo. Práce z domova zažívala prudký vzestup v době pandemie covidu-19.

Průzkum, kterého se zúčastnilo 9000 německých firem, ukázal, že se stejnou produktivitou práce počítá 60,1 procenta respondentů. Vyšší produktivitu při práci v kanceláři předpokládá 31,6 procenta respondentů, zatímco 8,3 procenta respondentů pokládá za produktivnější hybridní systém.

Firmy předpokládající vyšší produktivitu při práci z domova označují za hlavní důvody větší flexibilitu, menší rozptylování, větší spokojenost s prací a lepší rovnováhu mezi pracovním a osobním životem. Jako hlavní důvody pro vyšší produktivitu v kanceláři pak podniky uváděly lepší koordinaci a komunikaci, větší sdílení znalostí a menší rozptylování.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist