Za jedno euro prodala investiční skupina PPF pětinový podíl v německé energetické firmě LEAG společnosti EP Energy Transition podnikatele Daniela Křetínského. Uvedl to ve čtvrtek server E15.cz. Podle něj se účetní hodnota prodaného podílu pohybuje v miliardách korun. Prodej části LEAG, která je podle svého webu největší energetickou společností ve východním Německu, za v přepočtu asi 25 korun zdůvodnila PPF nestabilitou trhů s energiemi. V LEAG má PPF nadále ještě 30procentní podíl a zbytek patří Křetínského EP Energy Transition a sesterské skupině Energetický a průmyslový holding (EPH).

Mluvčí PPF Leoš Rousek řekl serveru, že k prodeji skupinu vedla především velká cenová nestabilita evropských energetických trhů. „Prodej pětinového podílu je součástí širší dohody, podle které se PPF nebude v budoucnu podílet na financování LEAG. Současně však má zachovánu možnost prodeje zbývajících 30 procent za tržní cenu,“ uvedl. Představitelé EPH podle serveru obchod nekomentovali.

LEAG provozuje uhelné doly, elektrárny či rafinerii a nově se zaměřuje i na obnovitelné zdroje či skladování elektrické energie. Letos v červnu například oznámila, že plánuje vybudovat ve východní části Německa systém pro skladování obnovitelné energie za v přepočtu asi 4,8 miliardy korun. Letos v prvním pololetí firma podle E15.cz vykázala čistý zisk zhruba 1,5 miliardy eur (přibližně 37 miliard korun).

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.