Kryptoměny v úterý výrazně posilují, bitcoin se dostal až nad 35 tisíc dolarů (přes 806 tisíc korun), nejvýše od loňského května. K růstu cen přispívá očekávání, že ve Spojených státech může být schválen bitcoinový fond obchodovaný na burze (ETF), informovala agentura Bloomberg.

Krátce před 08:30 SELČ si bitcoin podle specializovaného serveru CoinDesk za uplynulých 24 hodin připisoval 10,4 procenta a pohyboval se kolem 33 921 dolarů. Předtím se cena bitcoinu při obchodování v Asii dostala až na 35 144,64 dolaru. Cena druhé největší kryptoměny ether ve stejnou dobu vykazovala růst o 7,2 procenta zhruba na 1811 dolarů.

Zájem o bitcoin vyvolává očekávání, že se ve Spojených státech blíží schválení bitcoinových ETF. Tento produkt chtějí mimo jiné nabídnout správci aktiv BlackRock či Fidelity Investment.

K růstu zájmu o kryptoměny přispívá i zpráva, že americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) se patrně neodvolá proti rozhodnutí soudu, že neměla zamítnout žádost společnosti Grayscale o povolení bitcoinového ETF.

Vedle kryptoměn se zvýšil i zájem o akcie firem navázaných na tato aktiva. Týká se to například hlavní americké kryptoměnové burzy Coinbase Global anebo společnosti MicroStrategy, která bitcoiny drží.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist