Kryptoměny v úterý výrazně posilují, bitcoin se dostal až nad 35 tisíc dolarů (přes 806 tisíc korun), nejvýše od loňského května. K růstu cen přispívá očekávání, že ve Spojených státech může být schválen bitcoinový fond obchodovaný na burze (ETF), informovala agentura Bloomberg.

Krátce před 08:30 SELČ si bitcoin podle specializovaného serveru CoinDesk za uplynulých 24 hodin připisoval 10,4 procenta a pohyboval se kolem 33 921 dolarů. Předtím se cena bitcoinu při obchodování v Asii dostala až na 35 144,64 dolaru. Cena druhé největší kryptoměny ether ve stejnou dobu vykazovala růst o 7,2 procenta zhruba na 1811 dolarů.

Zájem o bitcoin vyvolává očekávání, že se ve Spojených státech blíží schválení bitcoinových ETF. Tento produkt chtějí mimo jiné nabídnout správci aktiv BlackRock či Fidelity Investment.

K růstu zájmu o kryptoměny přispívá i zpráva, že americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) se patrně neodvolá proti rozhodnutí soudu, že neměla zamítnout žádost společnosti Grayscale o povolení bitcoinového ETF.

Vedle kryptoměn se zvýšil i zájem o akcie firem navázaných na tato aktiva. Týká se to například hlavní americké kryptoměnové burzy Coinbase Global anebo společnosti MicroStrategy, která bitcoiny drží.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze