Vědci, firmy a organizace, které významně přispěly k rozvoji umělé inteligence, si z pražského Vzletu odnesly prestižní ceny AI Awards. Ocenění, které uděluje prg.ai, Brno.AI a CzechInvest, si ve středu rozdělili výherci v pěti hlavních kategoriích. Kromě toho byla udělena také speciální cena organizátorů. V oblasti umělé inteligence jde o jedinou soutěž v Česku. 

Za společenský přínos v oblasti AI si cenu odnesl projekt DOAZARC. Na něm se podílela katedra kybernetiky a výzkumného centra NTIS Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů a ukrajinskými archivy. Jejich nástroj zpřístupňuje archiv historických dokumentů NKVD/KGB o Čechoslovácích perzekvovaných na území Ukrajiny. Porota ocenila přínos vzniklého multijazyčného digitálního archivu pro zachování historického dědictví a kulturní paměti.

V oblasti vzdělávání byla oceněna iniciativa AI dětem, která za rok a půl svého fungování připravila celou řadu vysoce přínosných vzdělávacích materiálů nejen pro základní školy. Zájem o tyto materiály projevilo na 500 škol v Česku a dalších 250 na Slovensku. Vyzdvihnuty byly také další osvětové, popularizační i edukační aktivity iniciativy. Jen za poslední rok realizovalo AI dětem 150 školení ve sborovnách a na vzdělávacích akcích.

Josef Šivic z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze zvítězil v kategorii výzkum a vývoj. Jeho dlouhodobá špičková vědecká práce byla v letošním roce podtržena ziskem prestižního ERC Advanced grantu v oblasti inteligentních počítačových systémů schopných učit se v dynamicky měnícím se světě. Josef se aktivně zasazuje o podporu výzkumu a vývoje ze strany státu a vědeckou spolupráci v čele AI Czechia či Evropské laboratoře učících se a inteligentních systémů (ELLIS).

Tvorba detektoru zvukových událostí zachraňujícího lidské životy vynesla ocenění firmě JALUD Embedded. Jejich unikátní řešení, které chrání majetek a minimalizuje škody, vyhrálo v kategorii veřejná správa. Řešení funguje na principu detekce zvuků signalizujících nebezpečí, v reálném čase informuje o jejich výskytu a výrazně zlepšuje veřejnou bezpečnost zkrácením reakční doby. Pilotní provoz funguje v řadě českých měst, ale také například v Amsterdamu či Sao Paulu.

Umělointeligenčním počinem roku v podnikání se stali Resistant AI. Tato česká společnost se stala jedním z globálních lídrů v oblasti detekce podvodů ve finančních službách a průkopníkem v boji proti finanční kriminalitě. Za inovativní technologií, jejímiž zákazníky jsou největší evropské banky a fintech firmy, stojí velmi kvalitní výzkumný a inženýrský tým. S letošní investicí ve výši 11 milionů dolarů překonala celková částka na rozvoj společnosti půl miliardy korun. Za své úspěchy už společnost Resistant AI získala řadu oborových ocenění.

Speciální cenu organizátorů AI Awards získal Carebot za popularizaci možností bezpečného a přínosného využívání umělé inteligence ve zdravotnictví. Společnost podporuje rozvoj digitalizace českého zdravotnictví, pomáhá zefektivnění zdravotní péče, snížení chybovosti i administrativní zátěže lékařů.

Výsledky AI Awards 2023

Společenský přínos
 • Vítěz: Projekt DOAZARC
 • Finalisté: SpeechTech, Verifee Research Collective
Vzdělávání
 • Vítěz: AI dětem
 • Finalisté: Aignos, SPSŠ AI Lab
Výzkum a vývoj
 • Vítěz: Josef Šivic
 • Finalisté: Stanislav Fort, tým vědců z Laboratoře datových věd FIT ČVUT a firmy Meteopress
Veřejná správa
 • Vítěz: JALUD Embedded
 • Finalisté: ČEPS AI tým, Správa Informačních technologií města Plzně
Podnikání
 • Vítěz: Resistant AI
 • Finalisté: EquiLibre Technologies, MAMA AI
Cena organizátorů
 • Vítěz: Carebot

„Nejen celkový počet nominací, ale především jejich kvalita a pestrost nás utvrzují v tom, kolik skvělých osobností a firem se AI v Česku zabývá. Ocenit ty nejlepší je pak už pouze příjemnou povinností. Chceme tím pochopitelně ukázat, jak umělou inteligenci u nás posouvají. Stejně důležitá je však i inspirace pro ostatní, kteří se této technologii věnují nebo věnovat budou,“ uvedl za organizátory Lukáš Kačena, ředitel prg.ai.

Odborná porota vybírala z celkem 111 podaných nominací. V porotě zasedli profesor Jiří Matas, Daria Hvížďalová, Jiří Materna, Petr Baudiš, Petr Šrámek, Jaroslav Mašek, Lenka Kučerová, Jan Bárta a Matouš Kostlivý. Otevřený nominační proces probíhal během září a října 2023. Z nominovaných byli pro každou z kategorií oznámeni také dva finalisté. Slavnostní vyhlášení proběhlo 1. listopadu ve vršovickém Vzletu.

AI Awards 2023 jsou vyvrcholením měsíční akce Dny AI, která se letos koná v Brně, Plzni, Ostravě a Praze. Organizátory oborových ocenění jsou prg.ai, Brno.AI a CzechInvest. Hlavním mediálním partnerem jsou Hospodářské noviny a partnery Wired CZ & SK a AI*nautes.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.