Česká firma FTMO potřetí za sebou obsadila první místo v žebříčku nejrychleji rostoucích technologických firem Deloitte Technology Fast 50 v regionu střední a jihovýchodní Evropy. Česku patřilo i druhé místo v hlavním žebříčku, na kterém skončila společnost CityZen. Celkově se v hlavní kategorii umístilo 18 českých společností, tedy o pět více než loni. Průměrný růst jejich obratu byl přes 1600 procent. Uvedla to společnost Deloitte v tiskové zprávě.
Vítězná firma FTMO, která se zabývá takzvaným prop-tradingem, tedy obchodováním s cizím kapitálem, v rámci letošního ročníku rostla o 5815 procent. V žebříčku hlavní kategorie se umísťují jen firmy s nejrychlejším růstem tržeb za poslední čtyři roky. FTMO jako jediná ovládla žebříček třikrát za sebou.
V Česku jsou dva noví miliardáři, nedávno jim bylo třicet let. Trading je umění, a kdo ho zvládá, je mistr, říkají
„Ocenění v rámci programu Fast 50 pro nás bylo úplně první cenou, kterou jsme kdy dostali. Nevěděli jsme tehdy, jak vysoké tempo růstu přesně máme, a vůbec jsme se neohlíželi na ostatní. Nyní jsme byli v rámci programu oceněni již popáté, a třikrát za sebou jako vítěz hlavní kategorie. Pro celé FTMO je to skvělý ukazatel, že naše práce dává smysl a všechna dřina se vyplácí,“ uvedl výkonný ředitel Otakar Šuffner.
Společnost CityZen, která obsadila druhou příčku, je výrobcem chytrých bavlněných triček s hydrofobní úpravou. Za poslední čtyři roky zaznamenala růst tržeb o 5160 procent. Ve středoevropské padesátce se umístilo dalších 16 českých firem, mezi nimi Woltair, Knihobot, Iterait, IP Fabric či Skladon.
V kategorii Companies to Watch, jež slouží jako pomyslná „křišťálová koule“, za Česko nejvýše skončila společnost JOBka services na čtvrté pozici. V kategorii Impact Stars oceňující firmy, které propojují inovativní produkt či službu s pozitivním dopadem na společnost nebo životní prostředí, se umístily ELPLY technology, Invent Medical Group a VOS.health. Speciální uznání CE Tech Rocketship!, jímž Deloitte společně se společností Google Cloud oceňuje firmy s nejlepšími škálovatelnými technologiemi, si z Česka odnesla firma APIFY Technologies.
„Výsledky tohoto ročníku potvrzují, že české firmy v regionu střední a východní Evropy patří mezi absolutní špičku. Nejde pouze o FTMO, ale o všech 18 českých firem umístěných v hlavní kategorii. Navíc firmy z Česka rostly rychleji, než je průměr celé padesátky. Přitom se nedá říct, že by konkurence byla slabá, soutěže se stejně jako minule účastnily firmy z 18 zemí střední a východní Evropy a Pobaltí,“ uvedla partnerka Deloitte Kateřina Novotná.
Soutěže se letos zúčastnilo 317 firem z 18 států střední a východní Evropy, z toho 123 společností z Česka. Mezi padesátkou nejúspěšnějších v hlavní kategorii mělo Česko 18 firem stejně jako Polsko. Co do počtu oceněných firem v hlavním žebříčku se za Českem a Polskem umístilo Chorvatsko (pět oceněných firem), Slovensko (čtyři), Rumunsko (tři), Bulharsko (jedna) a Srbsko (jedna).
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist