Věřitele zkrachovalé Sberbank CZ vyplatí v absolutní většině případů Komerční banka, která již má zkušenosti s výplatou náhrad z Garančního fondu. Ve všech případech bude výplata bezhotovostní, peníze budou zaslány na bankovní účet vedený v ČR, a to výhradně v českých korunách. ČTK to dnes sdělila insolvenční správkyně Sberbank Jiřina Lužová.

Městský soud v Praze povolil schválení výplaty 57 miliard korun zhruba 16 000 věřitelů Sberbank CZ formou částečného rozvrhu před dvěma týdny. Všechny skupiny věřitelů by tak mohly dostat do dvou měsíců 95 procent pohledávek.

Pražský městský soud vyhlásil konkurz na Sberbank CZ koncem loňského srpna. Česká národní banka na začátku května pravomocně odebrala bance bankovní licenci a pražský městský soud poté poslal banku do likvidace. Kroky k odnětí licence zahájila ČNB 28. února 2022. Důvodem bylo zhoršení situace Sberbank CZ kvůli odlivu vkladů po zahájení ruské invaze na Ukrajinu.

Klienty s vklady do 100 000 eur, tedy zhruba 2,5 milionu korun, už vyplatil Garanční systém finančního trhu. Prostřednictvím poboček Komerční banky dosud vyplatil náhradu vkladů více než 87 000 klientů Sberbank CZ. Získali přes 25 miliard korun. Náhrady vkladů ze zkrachovalé Sberbank CZ začal Garanční systém vyplácet 9. března 2022, tedy sedm pracovních dnů po pádu banky.

Poté co insolvenční správkyně oznámí, že je výplata zahájena, věřitel má navštívit vybranou pobočku Komerční banky. Tam ověří jeho totožnost. Věřitel sdělí číslo bankovního účtu, na který si přeje peníze obdržet. Přehled potřebných dokumentů, které věřitel bude muset přinést na vybranou pobočku, bude uveden na webových stránkách Sberbank CZ a KB. Věřitel bude moci o výplatu zažádat i tak, že udělí plnou moc svému zmocněnci, který navštíví vybranou pobočku KB.

Pokud je výplata věřitele postižena exekucí, insolvenčním řízením, dědickým řízením, zajištěním podle trestního řádu, případně jinou specifickou okolností bránící výplatě přímo věřiteli, budou dané oprávněné osoby i samotný věřitel vypláceni přímo insolvenční správkyní, nikoliv tedy prostřednictvím KB. Pokud si věřitel nestihne v určeném termínu svou zjištěnou pohledávku vyzvednout, opětovná výplata bude následně možná společně s finálním rozvrhem.

„Věřitele tímto žádáme ještě o malou dávku trpělivosti. Pokud nabude rozhodnutí o povolení částečného rozvrhu podle předpokladů, zveřejním termín spuštění výplat v první polovině prosince a s ním vyvěsíme na webech Sberbank CZ a Komerční banky finální informace k samotnému procesu výplaty a i k dokumentům, které budou věřitelé k výplatám potřebovat,“ uvedla Lužová.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist