Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) slibovala lidem, že nebude sahat na daně a zvyšovat daňovou zátěž. Místo toho ale postavila zejména podnikatele před největší změny za posledních 14 let. Tvrdí to daňoví experti, kteří poukazují na to, že vládní konsolidační balíček a novela zákoníku práce přinesou nebývale mnoho změn jak pro zaměstnance, tak pro jejich zaměstnavatele. Změny v daních a povinnostech podnikatelů či firem jsou údajně největší od dob vlády Mirka Topolánka (ODS) z let 2007 až 2009, zaznělo na setkání daňových expertů a právníků Tax Forum 2024.

Konsolidační balíček, který minulý týden podepsal prezident Petr Pavel, začne platit od 1. ledna. Stejně tak novela zákoníku práce, i když část novely, například úprava pravidel pro práci z domu, je účinná už od října. „Daňový balíček považujeme za obrovskou daňovou revoluci, jaká nás potkala za posledních 14 let,“ uvedl moderátor fóra Jan Kotala z poradenské společnosti EKP. Připomněl, že důvodová zpráva vlády k daňovým změnám má 723 stran, což čeští daňaři nepamatují. „Jsou tam i změny kosmetické, ale z pohledu administrativy dochází k novým pořádkům a ekonomové či mzdové účtárny na to musí reagovat.“

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Proč se o balíček zajímají také právníci.
  • Čeho se obávají živnostníci a drobní podnikatelé.
  • Co jim slibuje finanční správa.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.