Česko bojuje s hustým sněžením, které působí problémy v dodávkách elektřiny i v dopravě V Jihočeském kraji byl vyhlášen kalamitní stav a sníh komplikuje provoz v Praze, na Plzeňsku, na Vysočině i na jižní Moravě. Podle silničářů by zejména v Jihočeském kraji lidé by měli zvážit, zda vyjet autem.

Se sněhovou kalamitou se potýkají i v okolních zemích. V Německém mnichově nejezdí vlaky, autobusy ani tramvaje například v Mnichově. V hlavním městě Bavorska a také v Ulmu v Bádensku-Württembersku někteří cestující dokonce museli přenocovat ve vlacích. Fotbalový zápas v Mnichově mezi FC Bayern Munich a FC Union Berlin byl kvůli sněžení zrušen, napsala agentura Bloomberg. Přerušen je i provoz mnichovského letiště, což se dotklo také leteckého spojení s Prahou. Zrušeny jsou též některé lety na letištích v rakouském Insbrucku a švýcarském Curychu.  

Husté sněžení zasáhlo v posledních hodinách i většinu území Česka. Od pátku na jihu Čech a Vysočině napadlo až 45 centimetrů sněhu a v sobotu podle meteorologů připadne dalších až 25 centimetrů.

Největší tuzemská energetická firma ČEZ po sněžení v noci na sobotu zaznamenala 5900 domácností bez elektřiny, nejvíce ve Středočeském kraji. Poruchy jsou na Českolipsku, Mladoboleslavsku a také na Karlovarsku. V dalších okresech jsou počty domácností bez proudu maximálně ve stovkách či desítkách. Mluvčí společnosti Soňa Holingerová řekla, že firma eviduje 18 poruch na vedení vysokého napětí, z toho šest je ve Středočeském a čtyři v Karlovarském kraji. Pražská energetika, která dodává proud hlavně v hlavním městě, zatím výpadky podle svého mluvčího Karla Hanzelky nezaznamenala.

Holingerová ale výpadky označila za “běžnou poruchovost v tomto období" a dodala, že se je daří rychle opravovat.

Nejvíce potíží s dodávkami proudu přineslo sněžení v síti společnosti EG.D. Firma evidovala dnes ráno kvůli sněhu v Česku 29 poruch na vedení vysokého napětí. Bez proudu bylo 10.000 odběrných míst, z toho nejvíce na jihu Čech a Vysočině, řekl dnes ČTK mluvčí energetické společnosti E.ON Roman Šperňák.

Silný vítr a sněžení v sobotu ráno také zastavilo horní úsek kabinové lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Spodní úsek lanovky z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu zůstal v provozu. Podle ČTK zatím provoz ostatních lanovek v Krkonoších omezen nebyl.

Na Sněžce meteorologové hlásili v sobotu silnou mlhu a k ránu pokles teploty až na minus deset stupňů Celsia. Vítr byl v nárazech kolem 65 kilometrů v hodině.

Na hřebenech nejvyšších českých hor leží podle meteorologu 50 až 70 centimetrů sněhu, za posledních 24 hodin napadly asi čtyři centimetry sněhu.

Sníh komplikoval situaci hlavně v Jihočeském kraji, kde hejtman Martin Kuba (ODS) vyhlásil v kalamitní stav. Železniční i autobusová doprava v tomto regionu hlásí problémy a výluky, některé silnice nejsou sjízdné a na některých místech jsou výpadky proudu.

Problémy hlásili silničáři například u Maloviček na hlavním tahu z Budějovic do Písku a na Plzeň. Silnici tam blokovaly čtyři kamiony, osobní auta jezdila kyvadlově. Po desáté hodině ale policie silnici zprůjezdnila.

"Od časného rána konzultujeme situaci s našimi silničáři, se složkami záchranného integrovaného systému a s ČHMÚ. Máme na silnicích veškerou techniku silničářů, ale tím, že sněžení neustále pokračuje, tak se ukazuje, že přes veškeré nasazení našich techniků už není úplně možné udržet všechny silnice sjízdné," řekl Kuba ČTK v sobotu v osm hodin ráno.

"Tím, jak sníh neustále padá, je těžký, tak se čím dál víc objevují polomy, na některých místech jsou výpadky elektrické energie a podle předpovědi má pokračovat velmi husté sněžení i dopoledne i odpoledne. Při součtu všech těchto podmínek je jasné, že nebudeme schopni zajistit provoz na silnicích Jihočeského kraje úplně normálně. Je třeba oznámit, že bude kalamitní stav," uvedl hejtman. Podle něj některé silnice v kraji nebudou v sobotu vůbec sjízdné a výluky ve veřejné dopravě mohou pokračovat.

Kvůli vydatnému sněžení a nezpůsobilému terénu se dnes v první fotbalové lize neodehraje ani utkání Jablonce s Teplicemi. Ligová fotbalová asociace (LFA), která v Česku řídí profesionální soutěže, odložila zápas 17. kola na neurčito. Už v pátek asociace oznámila, že se v sobotu kvůli nepříznivému počasí a špatnému stavu hrací plochy neuskuteční duel Českých Budějovic s Hradcem Králové.

Neustávající sněžení a teploty slabě pod nulou komplikují od rána dopravu i na jižní Moravě. Hlavní tahy, včetně dálnice D1, jsou sice většinou po chemickém ošetření a sjízdné, ale silničáři na webu Dopravní info varují před kluzkou vozovkou. Jde hlavně o úseky D1 mezi Brnem a hranicemi s Vysočinou.

Přes den má podle meteorologů nadále s různou intenzitou sněžit a teploty se budou pohybovat kolem nuly.