Ukrajinská Záporožská jaderná elektrárna, největší jaderné zařízení v Evropě, se v noci na sobotu ocitla bez dodávek proudu, což ohrozilo její bezpečnost. Uvedla to agentura AFP, s odvoláním na ukrajinskou státní společnost Enerhoatom. Enerhoatom elektrárnu provozoval před ruskou invazí a nyní je zařízení pod kontrolou Rusů. Tvrzení Enerhoatomu o závažnosti poruchy nebylo možné nezávisle ověřit.

"Uplynulou noc v Záporožské elektrárně nastala totální porucha," oznámil Enerhoatom na síti Telegram. Dodal, že dodávky proudu byly obnoveny po několika hodinách. "Okupační síly se nestarají o bezpečnost Záporožské jaderné elektrárny," uvedl šéf Enerhoatomu Petro Kotin.

Provozovatel Enerhoatomu předtím informoval, že elektrárna se během nočního výpadku musela spolehnout na dieselové generátory. Enerhoatom napsal, že "všech 20 dieselových generátorů se automaticky spustilo a osm z nich bylo později ponecháno v chodu". Díky úsilí ukrajinských specialistů bylo hlavní elektrické vedení opraveno zhruba v 7 hodin místního času.

V elektrárně i po obsazení Rusy pracují ukrajinští odborníci a od září 2022 situaci na místě monitorují i kontroloři Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).

Elektrárna leží na východním břehu řeky Dněpr v Ruskem okupované části Záporožské oblasti. Podle provozovatele musela spustit nouzové generátory, protože bylo přerušeno záložní i hlavní vedení pro dodávky elektřiny. Enerhoatom neuvedl přesný důvod výpadku proudu, ale sdělil, že elektrárna byla odpojena od hlavního vedení během leteckého poplachu, informoval deník The Kyiv Independent.

Hlavní nebezpečí přerušení vnějších dodávek elektřiny spočívá v tom, že kvůli odpojení chladicích čerpadel od elektřiny by se mohl přehřát čtvrtý reaktor elektrárny. Ruské okupační síly ho udržují v režimu takzvané horké odstávky. "Blok potřebuje naléhavě převést do režimu studené odstávky," upozornil Enerhoatom.